Muhasebe Programı - Eticaret Entegrasyonu

10/05/2021

Muhasebe Programı - Eticaret Entegrasyonu

Eticaret yapan işletmeler için zaman ve verilerin hızlı akışı - verimli operasyon sağlamaları için oldukça önemli bir konudur. Bu yüzden e-ticaret yapan işletmeler kullandıkları muhasebe programları - yazılımları ile eticaret siteleri arasında işlerini kolaylaştıran bir entegrasyon sağlamak istemektedirler. Bu entegrasyonun ana amacını eş zamanlı stok güncellemesi, e-ticaret siparişlerinin muhasebe programlarına otomatik aktarılması, bu siparişlerin hızlıca faturalandırılabilmesi ve yeni ürünlerin e-ticaret sitelerine eş zamanlı yansıması gibi işlemler olarak sıralayabiliriz...

Hangi Muhasebe Programları Eticaret ile Entegre Olabilir?

API sağlayan tüm muhasebe yazılımları kullandığınız e-ticaret sitesi ile entegre olabilir. Ülkemizde önde gelen ve çok kullanılan hemen her muhasebe yazılımının e-ticaret siteleri ile entegre olabilmesi için API'leri mevcuttur. Logo, Nebim, Mikro gibi başlıca muhasebe yazılımları ve Paraşüt gibi son dönemde öne çıkan web tabanlı uygulamaların oldukça gelişmiş API'leri mevcuttur ve eticaret siteniz ile entegre olabilir, sorunsuz çalışabilirler.

Muhasebe Programı ve Eticaret Sitesi Entegrasyonu Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Kuşkusuz kullandığınız muhasebe yazılımı ve eticaret sitesi arasındaki entegrasyon sizlere tahmin ettiğinizden fazla yararlar sağlayacaktır. Operasyon süreçlerinde hata olasılığını en az seviyeye indiren bu tip entegrasyonlar, işletmenizin iyi bir müşteri memnuniyeti sağlaması, operasyonlarınızı kusursuz ve hızlı sürdürmesi açısından oldukça önemlidir. Ek olarak tek merkezden girişini yaptığınız yeni ürünlerinizin e-ticaret sitenizde de size ek bir işlem yaptırmadan yayınlamasını sağlamak ticaretinizi kolaylaştıracak önemli bir özelliktir.

Kusursuz Stok Kontrolü

Eticaret sitenizden satılan ürün eş zamanlı olarak muhasebe yazılımınızın stoğundan da düşer. Aynı şekilde fiziki bir mağazanız varsa buradan yaptığınız satış benzer şekilde e-ticaret sitenizin stoğundan da eksilir. Eş zamanlı karşılıklı güncellemeler ile stoğu anlık biten bir ürünün satışını engellemiş olur ve olası bir müşteri memnuniyetsizliğinin önüne geçmiş olursunuz. Eticaret siteniz üzerinden 2 adet "x" ürünü satışı yaptığınızda, muhasebe programınız üzerinden "x" ürününün stoğu 2 adet eksilir. Aynı şekilde fiziki dükkanınızdan satış yaptığınızda da eticaret sitenizdeki stok eksilir.

Siparişlerinizi Tek Bir Merkezde Toplar

Bu entegrasyon dahilinde eticaret siparişlerinizin muhasebe programınıza otomatik olarak aktarılması raporlama ve tüm siparişlerinizi anlık ve tek ekranda dökümlemeniz için önemlidir.

Fatura ve İrsaliye İşlemleriniz Kolaylaşır

Eticaret siteniz üzerinden aldığınız sipariş cari kayıtları ile birlikte muhasebe programınıza otomatik olarak aktarılır. Dolayısı ile eticaret siparişine ait fatura ya da irsaliyeyi tek bir tıklama ile oluşturarak hem zamandan hem de kağıt, yazıcı gibi unsurlardan kar edersiniz. Özellikle efatura kullanıcısı olan işletmeler için eticaret sitesi ve muhasebe programı entegrasyonu bu bahsettiğim konu açısından oldukça önemlidir.

Ürün Girişi ve Güncellemesi Hızlanır

Muhasebe yazılımına eklenen yeni ürünler eş zamanlı ve otomatik olarak eticaret sitesine de eklenir. Bu bağlamda eticaret sitesine ürün girişi için ayrılacak vakit ise işletmeye kalır, eticaret sitesine ürün girişi için ekstra vakit ayırmaya ya da personel görevlendirmeye gerek kalmaz. Benzer şekilde muhasebe programı ile eticaret sitesi arasında kurulacak olan entegrasyon ile ürün güncellemeleri de karşılıklı olarak otomatik gerçekleşir. Örneğin muhasebe yazılımı tarafında yapılan bir fiyat güncellemesi eş zamanlı olarak e-ticaret sitesindeki ürün fiyatına da yansır.

Hangi Eticaret Yazılımı ya da Paketi Muhasebe Programlarına Entegre Olabilir?

Kullanmak istediğiniz e-ticaret yazılımının paketlerini ve muhasebe programları ile entegre olup, olmadığını kontrol etmelisiniz. Eticaret paket özelliklerinde muhasebe programı entegrasyonu opsiyonel ya da yapılabilir bir şekilde belirtildi ise bu entegrasyonu kullanabilirsiniz. İlgili e-ticaret yazılımını satın almadan önce müşteri temsilcisi ile irtibata geçerek almak istediğiniz eticaret paketini, kullandığınız muhasebe yazılımını ve ne tür entegrasyonlar istediğinizi anlatmanızı öneririm. Buna bağlı istediğiniz entegrasyonun sağlanıp sağlanamayacığını da teyit etmeniz önemli bir unsurdur.

Eticaret Yazılımı ile Muhasebe Programı Entegrasyonu Ücreti Ne Kadardır?

Bu ücretlendirme kullanmak istediğiniz eticaret yazılımı, kullandığınız muhasebe programı ve sağlamak istediğiniz entegrasyon özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Örneğin sadece siparişlerinizi entegre etmek ile hem sipariş, hem ürün hem stok güncellemesi gibi özelliklerin hepsinin birlikte olması bu entegrasyonda ücretlendirmeyi belirlerken farklılıklar meydana getirebilecektir. Bu yüzden eticaret yazılımı satın alırken isteklerinizi net bir şekilde belirlemeli ve ilgili e-ticaret altyapı sağlayıcısına anlatmanız gereklidir.

Fiziki Dükkan ve Eticaret Sitesi Entegrasyonu

Fiziki dükkanı olup aynı zamanda e-ticaret sitesi üzerinden satış yapan işletmeler için muhasebe ve eticaret entegrasyonu oldukça önem taşıyan bir konudur. Hatta birden fazla fiziki dükkanı olup, internetten satış yapan işletmeler doğru stok kontrolü, hatasız sipariş operasyonu için profesyonel olarak entegrasyon hizmeti almaktadırlar. Bu şekilde ürün stoklarını hatasız takip edebilmekte ve siparişlerine ait fatura ve gönderim bilgilerini kusursuz sağlayabilmektedirler.

Pazar Yeri Satışları ve Entegrasyonu

Yazımın bu alanına kadar fiziki dükkan ve eticaret siparişleri üzerine örnekler verdim. Çoğu işletme hem fiziki hem de kendi e-ticaret sitesi üzerinden satış yaparken aynı zamanda da Hepsiburada - Trendyol - N11 gibi pazar yerleri üzerinden de satış yapmaktadırlar. Bu bakımdan eticaret siteniz için entegrasyon çözümü araştırırken sadece muhasebe programları ile değil, bu tip pazar yerleri ile de entegrasyon sağlayan profesyonel çözümlere yönelmenizi öneririm.

Trendyol Sipariş Çekme - Trendyol Php Api konulu yazım ilginizi çekebilir.

Efatura Entegrasyonu

Günümüzde internet üzerinden satış yapan çoğu işletme efaturaya geçmiş ya da geçmek üzere... Bu bakımdan eticaret sitesi üzerinden aldığı siparişleri ya kendi e-ticaret panelinden ya da kullandığı muhasebe yazılımı üzerinden efaturaya çevirebilmesi oldukça önemli. Logo, Mikro, Nebim, Paraşüt gibi muhasebe - efatura yazılımları eticaret sitenizi kendilerine entegre edebilmeniz ve kolayca efatura oluşturmanızı sağlamaya yönelik altyapıyı sizlere sunmakta.

Hem bir e-ticaret sitesi sahibi olmak, hem de bu siteyi muhasebe yazılımınıza entegre etmek istiyorsanız bana ulaşabilirsiniz.

Kurucusu olduğum İnajans firmasına ait İntegrasyon yazılımı ile başka hiçbir ek yazılıma gerek duymadan hem eticaret sitenizi oluşturabilir, hem fiziki dükkan satışlarınızı yönetebilir (birden fazla şube dahil olmak üzere) hem de pazar yerlerine entegre olabilirsiniz. Yazılımımız ile ana paneliniz üzerinden hem eticaret, hem pazar yeri hem de fiziki dükkan satışlarınızı yönetebilirsiniz. Detaylı bilgi almak için iletişim bilgilerime göz atabilirsiniz.

G Yazılım özel entegratörü ile sürdürdüğümüz e-dönüşüm uygulamalarında isteklerinize özel tüm çözümleri rahatlıkla sunduğumuzu belirtebilirim. E-arşiv, e-fatura, e-ihracat ve e-irsaliye konularında profesyonel hizmet almak için bizden bilgi alabilirsiniz.

Eticaret siteniz ile ilgili pazar yeri ya da muhasebe programı entegrasyonu araştırıyorsanız araştırma yaptığınız firma ya da kişilerin aşağıda belirttiğim özelliklere sahip olmasına dikkat etmelisiniz:

  • Önde gelen muhasebe yazılımları ile ilgili deneyim sahibi olmaları, bu firmalardan hızlı destek alabilmeleri
  • Eticaret yazılımı konusunda tecrübeli olmaları, eticaret altyapı sağlayıcılarından çabuk teknik destek alabilmeleri
  • Müşterilerine destek veren bir ekibe sahip olmaları
  • Güncelleme ve yenilikleri takip etmeleri
  • Devamlılık sağlayan bir işletme olmaları

Eticaret Entegrasyonu Ticari Hayatınızı Etkiler

Yaptırdığınız herhangi bir eticaret entegrasyonu sizin e-ticaret hayatınızı belirler. Bu yüzden doğru firma ya da kişilerden hizmet almak için oldukça hassas olmanızı öneririm. Günümüz eticaret çağı, bir sürü emek vererek oluşturduğunuz eticaret siteniz için doğru entegrasyon seçeneğini bulmanız için bütçe ayırmanızı; alacağınız hizmeti sorgulamanızı öneririm.

Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yazın
Yorumunuz
Eposta (Yayınlanmayacaktır)
İsim
Web Sitesi

Konuyla alakalı içerikler:

Desteğe mi ihtiyacınız Var?

Google Ads, SEO ve Eticaret konularında profesyonel hizmeti bizden alabilirsiniz.

Eğitime mi ihtiyacınız Var?

Mert Şener Hakkında?

Google Ads, SEO ve E-ticaret alanında 18 yıllık bir tecrübe ile yüzlerce firmaya hizmet vermiş, profesyonel bir geliştiricidir...