2022 SEO Çalışmalarında En Çok Yapılan Hatalar

20/02/2023

2022 SEO Çalışmalarında En Çok Yapılan Hatalar

2022 yılında Google ADS gibi SEO konusunda da yönettiğim ve eğitim verdiğim bir çok site oldu. Hepsinde gördüğüm yanlışları ya da yapılması gereken ama yapılmayan önemli çalışmaları bu içeriğimde sizlerle paylaşmak istedim. Umarım SEO çalışmalarına ilgi duyan ya da yeni başlayanlar için fayda sağlayan bir içerik olur. İçeriğime yapılan hatalar ve yapılmayan çalışmalar konusuna girmeden önce SEO ile ilgili özet bir bilgi vermeyi doğru buluyorum:

SEO Çalışmaları ve Amaçları Nedir?

SEO çalışmalarının ana amacı bir web sitesini kendisi ile ilgili yapılan arama sonuçlarında arama motorlarında organik olarak üst sıralara çıkarmaktır. Buna bağlı olarak da web sitesinin organik olarak elde ettiği ziyaretçi sayısının arttırılması hedeflenir. Tam bir disiplin, emek ve sabır çalışması olan SEO konusunda aceleci davranıp pes etmek görülen en yaygın durumların başında gelir :)

SEO Çalışmalarında Nasıl Başarılı Olunur?

Günümüzde SEO çalışmaları temel anlamda Google arama motoru bazında değerlendirilir. Google'da SEO konusunda oldukça hassas ve ileri düzey izlemeler yaparak en iyi siteleri üst sıralarda ziyaretçilerine göstermeye çalışır. Bunu yaparken de sayısız güncel ve gelişmiş algoritmadan yararlanır. Ancak Google'ın burada temel aldığı en önemli konu web sitesinin kullanıcı deneyimini en iyi şekilde sağlamasıdır. Yani bir web sitesi hızlı yüklenmeli, sayfalar arası geçişleri kolay olmalı ve kullanıcılar aradıkları içeriğe kolayca ulaşabilmelidir. Bu unsurların haricinde de SEO çalışmasında başarı için altın değer içerik olarak belirtilebilir. Emin olabilirsiniz ki bir arama sonucunda Google en iyi içeriklere sahip web sitelerini ödüllendirmektedir. En iyi içerik derken, o konu ile ilgili yazılmış en özgün, en ilgi çekici ve en iyi bilgiyi veren içeriklerden bahsetmekteyim. Yani Google yapılan arama sorgusuna uygun en iyi içeriği 1. sıradan geriye doğru sıralamaktadır. Tabii ki burada yukarıda saydığım hız ve kullanıcı deneyimi konuları da oldukça belirleyici bir kıstas.

Peki 2022 Yılında SEO Konusunda Yapılan Yanlışlar Neler?

SEO çalışmalarında çoğunlukla yapılan hataların backlink satın alma, yetersiz çok sayıda içerik oluşturma, içeriklere özenmeme, kopya içerik kullanma, düzenli içerik oluşturmama, hız konusunu dikkate almama, SEO araçlarından yararlanmama - gerekli analizleri yapmama, gereksiz tasarım detayları kullanma gibi başlıklar altında toplayabiliriz.

Backlink Satın Alma

Backlink satın alarak sitenize iyilik değil kötülük yapmış olursunuz. Özellikle toplu satılan backlinkler sitenize fayda yerine zarar sağlar. İşinizle, içeriğinizle hiç ilgisi olmayan yabancı sitelerden aldığınız çok sayıda backlink sitenizin Google tarafından cezalandırılmasına kadar ciddi bir sıkıntı yaratabilir. Bu yüzden gelişi güzel backlink satın almaktan vazgeçmelisiniz. Konunuz ile ilgili, otoritesi güçlü sitelerden elbette referans almanız sizin yararınıza; ancak bunu tanıtım yazıları ya da içeriklerinizin kaynak gösterilmesi şeklinde sağlamalısınız. İçerikleriniz özgün ve ilgi çekici olduğunda konunuzla ilgili diğer siteler tarafından içeriklerinizin bir bölümü kullanılabilir ve sitenizin kaynak olarak gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

SEO: En Çok Sorulan Sorular başlıklı içeriğim de ilginizi çekebilir.

Yetersiz Çok Sayıda İçerik Oluşturma

Hep söylüyorum içeriklerinizin sayısı önemli değil. Önemli olan içeriklerinizin kalitesi. Yani 100 tane gereksiz içerik oluşturmak yerine 10 tane kaliteli, özgün ve konusunda en iyi içeriği oluşturmaya çalışın. Yüzlerce URLye sahip olmak SEO için artık önemli bir kriter değil. İçi boş, bir iki paragraftan oluşan yüzlerce içerik ile SEO çalışmalarında başarılı olmanın imkansız olduğunu unutmayın. Bunun yerine seçtiğiniz konu ile ilgili internette olmayan, en iyi ve özgün içerikleri web sitenize yükleyin.

Kopya İçerik Kullanma

Başka sitelerden kopyalayarak kullandığınız içerikler de size yarar yerine zarar getirecektir. Lakin daha önce başka bir sitede yayınlanmış, okunmuş bir içeriğin web kullanıcılarına fayda sağlaması düşünülemez. Bu yüzden Google'ın kopya içeriklere bakışı oldukça olumsuzdur ve onları sıralamada geriye atar. Belirli içeriklerinizde kaynak göstererek ufak alıntılar elbette yapabilirsiniz ancak doğrudan paragraf ya da bütün halinde kopya içerik kullanmak size zarar verecektir. Benzer şekilde yabancı kaynaklardan çeviri yaparak içerik üretmek de doğru bir çalışma biçimi değildir.

İçeriklere Özenmeme

İçerik SEO çalışmasında altın değerdir. Dolayısı ile içerikler konusunda oldukça hassas olmalı ve özenmelisiniz. İçeriğinizin yeterli bilgiyi verecek kadar uzun olması haricinde içeriğinizin tasarımsal düzenine de dikkat etmelisiniz. Gereksiz renk ve kod etiketi kullanımından kaçınmalı, içeriğinizi kolay okunur bir şekilde ziyaretçilerinize sunmalısınız. Ek olarak içeriklerinizde dil ve imla kurallarına uymalısınız.

Düzenli İçerik Oluşturmama

SEO çalışmalarında düzenli olmak oldukça önemlidir. Bu yüzden en iyi içeriği üretmeniz tek başına yeterli değildir. Bu işlemi düzenli bir şekilde yapmaya çalışmalısınız. Yani web siteniz için 1-2 haftada bir yeni bir konuyu en iyi şekilde işleyerek içerik üretmelisiniz. Güncel olmayan yani yeni içerikler eklenmeyen web siteleri SEO konusunda başarı yakalasalar dahi bu başarıyı düzenli olarak sürdüremezler.

Web Site Hızını Önemsememe

Kullanıcı deneyimini sağlayan en önemli faktör web sitesi hızıdır. Yavaş açılan, takılma yaşayan web siteleri SEO konusunda başarısız olurlar. Hız konusunda başarılı olmak için doğru bir hosting (barındırma) hizmeti seçmeli ve web sitenizin altyapısını - kodlamasını doğru olarak seçmelisiniz. Özellikle Wordpress sistemi kullanan web sitelerinde gerekli işlemler yapılmadığı ya da profesyoneller ile çalışılmadığı için çok yavaş siteler ile karşı karşıya kaldığımı söyleyebilirim. Bir web sitesi yavaş yükleniyor ya da sayfalar arası geçişler ağır gerçekleşiyorsa web site ziyaretçisi beklemez ve siteyi terk eder. Bu da SEO çalışmaları için sizin adınıza olumsuz bir durum ortaya çıkarır.

Konuyla ilgili Wordpress sitenize katkı sağlamaya yarayacak şu içeriğime göz atabilirsiniz: Wordpress ve SEO

SEO Araçlarından Yararlanmama

Pek çok web site yöneticisinin Google Search Console ve Google Analytics uygulamalarını kullanmadıklarını ya da bunlardan gerekli analizleri yapmadıklarını gördüm. Bu iki aracı Google'ın doğrudan kendi kaynağı olması bakımından kullanmak ve verilerini iyi analiz etmek oldukça önemli. Üstelik Google'ın bu 2 aracı tamamen ücretsiz olarak kullanımımıza sunulmakta. Ek olarak SEO projenizde Ahrefs, SemRush, SiteChecker gibi profesyonel SEO araçlarından da en az bir tanesini kullanmanızı öneririm. Özellikle SiteChecker diğer rakiplerine göre daha uygun ücretlendirmeler ile bizlere sunulmakta.

SiteChecker İncelemesi: Seo: Sitechecker - Kendi Sitemde 5 Aylık Seo İncelemesi

Gereksiz Tasarım Öğeleri Kullanmak

Web sitenizde kullandığınız her ek tasarım öğesi, web sitenize yük bindirir ve bu da web sitenizin hızını yavaşlatır. Bu yüzden web sitenizde gereksiz tasarım detaylarına yer vermeyin. Yalın, net ve göze hoş gelen bir web sitesine sahip olmanız sizin için yeterli. Bu yüzden sırf web site tasarımında sıra dışı şeyler yapmak isterken web sitenizi SEO anlamında başarısızlığa sürükleyebilirsiniz.

Görsel Optimizasyonu Yapmamak

Web sitenizde kullandığınız tüm görselleri tek tek sıkıştırmalı ve doğru ölçülerde web sitenize yüklemelisiniz. Bu da çoğu kullanıcı tarafından dikkat edilmeyen önemli bir konu. Lakin bir web sitesini yavaşlatan en önemli unsurların başında web sitesinde kullanılan görseller gelir. Ek olarak içeriklerinizde çok sayıda görsel bulundurmayın. Konuyu iyi ifade eden 2-3 sıkıştırılmış ve doğru ölçülerde kayıt edilmiş görsel içeriğiniz için yeterli olacaktır.

SEO Disiplin, Emek ve Sabır İşidir

SEO için çok disiplinli ve devamlılık gerektiren bir çalışma yapmak gereklidir. SEO çalışmaları ciddi bir emek ve buna bağlı sabır gerektirir. Her şeyi doğru yaparak 1-2 ayda SEO çalışmasından sonuç almanız imkansızdır. Bu yüzden doğru olan yolda sabırlı bir şekilde, paniklemeden ilerlemek doğrudur. 1-2 ay çok iyi işler çıkaran sonrasında ise "olmuyor bu iş" diyerek diğer yanlış kolay yollara geçen çok kişi ile karşılaştım. İşinizi doğru yapın, web siteniz hızlı olsun, kullanıcılarınızı mutlu edin ve en iyi içeriği oluşturmaya çalışın... Sonrasında ise bekleyin ve görün :)

SEO Yatırım İster

Öncelikle profesyonel ve doğru bir SEO danışmanlığı hizmeti almak istiyorsanız bu işin öyle ucuza halledilebileceğini düşünmemelisiniz. Ciddi bir disiplin ve emek işi olan SEO çalışması aynı zamanda profesyonel bir ekip tarafından yürütülür. Yani öyle ucuz fiyatlarla bu işin üstesinden gelmek maalesef mümkün değil. Bu işi kendiniz sürdürmek istiyorsanız da o zaman gerekli zaman ve emeği kendinizden vermelisiniz. Ve ek olarak bu iş için ufak da olsa bir ekibiniz olmalı.

2022 Yılında SEO Danışmanlığı Yaptığım Bazı Siteler:

Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yazın
Yorumunuz
Eposta (Yayınlanmayacaktır)
İsim
Web Sitesi

Konuyla alakalı içerikler:

Wordpress ve SEO 10/02/2023

Desteğe mi ihtiyacınız Var?

Google Ads, SEO ve Eticaret konularında profesyonel hizmeti bizden alabilirsiniz.

Eğitime mi ihtiyacınız Var?

Mert Şener Hakkında?

Google Ads, SEO ve E-ticaret alanında 18 yıllık bir tecrübe ile yüzlerce firmaya hizmet vermiş, profesyonel bir geliştiricidir...