Trendyol Sipariş Çekme - Trendyol Php Api

17/04/2021

Trendyol Sipariş Çekme - Trendyol Php Api

Bu yazımda Trendyol'daki siparişlerinizi kendi e-ticaret ya da muhasebe uygulamanıza çekmenizi örnekleyecek detayları aktarmaya çalışacağım. Böylece tek bir panel üzerinden hem eticaret siparişlerinizi hem de Trendyol siparişlerinizi görüntüleme imkanına sahip olabileceksiniz.

Konu ile ilgili ana kaynağa: https://developers.trendyol.com/tr/siparis-entegrasyonu/siparis-paketlerini-cekme linkinden erişebilirsiniz.

Öncelikle Trendyol'un API servisine bağlanmak için gerekli url tanımlamasını yapıyoruz. MAGAZAID'nizi Trendyol panelinizde bulabilirsiniz.

$url = "https://api.trendyol.com/sapigw/suppliers/{MAGAZAID}/orders?status=Created&startDate=&endDate=&orderByField=PackageLastModifiedDate&orderByDirection=DESC&size=50";
$ch = curl_init($url); 

$header = array(  
    'Authorization: Basic '. base64_encode('API-KEY'),
    'Content-Type: application/json'
  ); //Trenyol bağlantısını APIKEY doğruluyoruz.
curl_setopt($ch, CURLOPT_HTTPHEADER, $header);
curl_setopt($ch, CURLOPT_RETURNTRANSFER, true);
curl_setopt($ch, CURLOPT_SSL_VERIFYPEER, true);
$result = json_decode(curl_exec($ch), true);
curl_close($ch);


API_KEY alanını gözden kaçırmayınız - atlamayınız, o size Trendyol tarafından verilen ve Trendyol mağazanıza bağlandığınızda görebileceğiniz bir değerdir.

Trendyol ile bağlantı için gerekli tanımlamaları yaptıktan sonra aşağıdaki örnek php kodu ile siparişleri Trendyol üzerinden çekmemize bir engel kalmamış oluyor:


foreach ($result['content'] as $ma ){ //İLK ***
  $sipno=$ma['orderNumber']; 
  $eposta=$ma['customerEmail']; 
  $teslimkisi=$ma['shipmentAddress']['fullName']; $ad=$teslimkisi;
  $tt1=$ma['shipmentAddress']['address1']; 
  $tt2=$ma['shipmentAddress']['address2']; 
  $teslimilce=$ma['shipmentAddress']['district']; 
  $teslimilce = mb_strtoupper($teslimilce, "UTF-8");
  $teslimsehir=$ma['shipmentAddress']['city'];
  $teslimsehir = mb_strtoupper($teslimsehir, "UTF-8");
  $kargono=$ma['cargoTrackingNumber']; 
  $tc=$ma['tcIdentityNumber'];
  $ff1=$ma['invoiceAddress']['address1']; 
  $ff2=$ma['invoiceAddress']['address2'];
  $trendyolid=$ma['id']; 
  $fatilce=$ma['invoiceAddress']['district']; 
  $fatsehir=$ma['invoiceAddress']['city'];
  
  $fatilce = mb_strtoupper($fatilce, "UTF-8");
   $fatsehir = mb_strtoupper($fatsehir, "UTF-8"); 
   $fadres="$ff1 $ff2";
  $funvan=$ad;
	
	//Burada siparişe ait temel değerleri aldık, sipariş numarası, teslimat ve fatura bilgileri gibi...
 // veritabanı için bu alana ait işlemleri burada yapmalısınız...
   foreach ($ma['lines'] as $maa ){ //İKİ ***
      $urunadeti=$maa['quantity']; 
     $urunno=$maa['merchantSku']; 
     $ufiyat=$maa['amount']; 
     $satirid=$maa['id'];
		 //siparişe ait ürün kalemlerini bu döngüde sorguladık,
		 //bu alana ait veritabanı işlemlerini de burada yapmalısınız...
  }
  }

Yukarıda iki tane döngü yaparak siparişi analiz etmeye çalıştık. İlkinde //İLK *** ile belirttiğim alanda siparişi satır olarak sorguladık ve içeriğini dökümledik. //İKİ *** olan döngüde ise o siparişe ait olan ürün numarası, adet ve fiyatı çektik... Yani ilk döngünde siparişi çekmiş olduk, ikinci sorguda ise siparişe ait olan ürün, adet ve fiyatları...

Döngüler içerisinde hangi işlemi niye yaptığımızı ve o alanlarda veritabanı ile ilgili olması gerekli yerleri de // notu ile göstermeye çalıştım. Umarım Trendyol - php entegrasyonu için işinize yarar bilgiler sunabilmişimdir...

Trendyol ile Entegrasyon Nedir, Avantajları Nelerdir?

Birden fazla uygulama üzerinden eticaret gerçekleştiren siteler için sipariş ve ürün yönetimini tek bir merkez panelden yönetmek işletmenin işlerini kolaylaştırma ve zamandan tasarruf etmesi anlamına gelir. Bu da işletmenin stok ve siparişlerini hatasız yönetmesini sağlar. Bu bakımdan profesyonel düşünen eticaret işletmeleri tüm satış yaptıkları kanalları tek bir panelden yönetir ve sipariş yönetim - operasyonlarını hızlandırırlar.

Kendinize ait bir eticaret siteniz olduğunu ve ek olarak Trendyol üzerinden de satış yaptığınız bir hesabınız olduğunuzu varsayalım... Her ikisi ile ayrı ayrı ilgilenmek yerine tek bir merkezden her ikisini de kontrol edebilmek size bir artı katkı sağlamaz mı? Bu yüzden Türkiye'nin önde gelen pazaryeri olan Trendyol ile ilgili entegrasyon çalışmaları oldukça önemlidir.

Diğer bir örnek olarak fiziki dükkanınız olduğunu ve buradan satışlar yapmanız yanı sıra Trendyol üzerinden de satış yaptığınızı düşünelim. İki ayrı panel yerine tek bir panelden tüm siparişlerinizi yönetmeniz ve tek ekrandan bunları kontrol edebilmeniz harika değil mi?

Trendyol Sipariş Durum Güncellemesi - Trendyol Php Api yazım ilginizi çekebilir

Efatura Entegrasyonu

Tüm bu entegrasyonlara ilave ek olarak bu bahsettiğimiz tek panel üzerinden siparişlerinize ait efaturaları otomatik olarak oluşturma fikri sizce nasıl? Bence harika :) Siparişinizi veren müşterinin cari kayıtları ve sipariş bilgisi birleşir ve size tek tıklama ile fatura oluşturma işlemi kalır... Muhasebe ve fatura işlemlerine ayırdığınız zamandan tasarruf etmek isterseniz bana ulaşmanızı öneririm...

Hiç acele etmeden, ince düşünerek eticaret operasyonlarınızı tek bir merkezden yönetmeniz mümkün. Bu operasyon ve sanışmanlığı için bana ulaşabilirsiniz. 2005 yılından bu yana eticaret ve web sitesi yönetimi konularında edindiğim tecrübe ve son yıllarda gerçekleştirdiğimiz entegrasyonlar ile size uygun entegre çözümünü size rahatlıkla sunabileceğimi söyleyebilirim.

Trendyol Entegrasyonu için Profesyonel Destek İstiyorum

Trendyol konusunda profesyonel desteğe ihtiyacınız varsa bana ulaşabilirsiniz. Trendyol ile ilgili profesyonel olarak her türlü entegrasyon ihtiyaçlarınıza çözümler üretebilirim. Bana ulaşın.

Boş vaktim oldukça sadece Trendyol değil, Hepsiburada, Paraşüt gibi günümüzde Türkiye'de önemli olan uygulamalar için de API'ler paylaşmaya çalışacağım. Bu tip entegrasyon konularında ihtiyaçlarınız olduğunda bana ulaşabilir ve profesyonel destek ve hizmet alabilirsiniz.

Trendyol Sipariş Durum Güncellemesi - Trendyol Php Api yazım ilginizi çekebilir

Yorumlar
16/Ocak/2023 (14:44:02) tarihinde Muhammet yazdı:
Merhaba, Kodları tek bir php dosyasına topladım ve ...Invalid argument supplied for foreach() in... hatası aldım bende... Acaba Trendyol tarafından firmamızın AIP erişiminin açılması mı gerekiyor? Ayrıca busistem üzerinden ürün stok, kargo bilgisi vs. güncellenebiliyor mu? Teşekkürler..
Bu yoruma cevap yaz
14/Aralık/2022 (18:40:40) tarihinde irfan söylemez yazdı:
Merhaba trendyol siparişlerini excele çekebilir miyiz? Api ile olursa bir örnek gönderir misiniz?
Bu yoruma cevap yaz
06/Mayıs/2022 (19:39:17) tarihinde Azat Kilic yazdı:
Hocam, selamlar, anlattiklariniz harika, tesekkurler. Bizim biraz farkli bir meselemiz var. Biz Turkmenistandaki vatandaslarimizin istegi uzere Trendyol sitesinden urun siparis ediyoruz ve Turkmenistana ithal ediyoruz, cunku herkes Trendyol uzerinden siparis veremiyor, credit kartimiz artik calismiyor. Benim planladigim bir website projesi var, yani kendi websitemi olusturmak istiyorum, ve websitemiz Trendyoldan urun bilgileri arayabilsin, musteri ile Trendyol arasinda Turkmen dilinde araci olsun diyorum. Bunu nasil yapabilirim acaba? Belki Trendyol API veriyordur diye internetten aradim ama satici isen API kullanabiliyorsun fakat tum urun yelpazesinden arama yapip urun bilgilerini cekebilmek icin bir yol bulamadim. Acaba bu konuda bizi aydinlatacak bilgi sunabilirmisiniz? TESEKKURLER AZAT KILIC
Bu yoruma cevap yaz
20/Nisan/2021 (10:51:47) tarihinde Tansel yazdı:
Merhabalar Invalid argument supplied for foreach() in C:\wamp64\www\trendyol.php on line 15 Hatası alıyorum. Kullandığım php version 7.0.10 sizce bu hata neyden kaynaklanıyor olabilir.
Cevaplar
21/Nisan/2021 (14:54:16) tarihinde Mert Şener yazdı:
Merhaba, bu karşılıklı entegrasyon ile ilgili bir hata gibi görünmüyor. Bana göre foreach döngünüzün içerisinde bir hata var.
Bu yoruma cevap yaz
Yorum Yazın
Yorumunuz
Eposta (Yayınlanmayacaktır)
İsim
Web Sitesi

Konuyla alakalı içerikler:

Desteğe mi ihtiyacınız Var?

Google Ads, SEO ve Eticaret konularında profesyonel hizmeti bizden alabilirsiniz.

Eğitime mi ihtiyacınız Var?

Mert Şener Hakkında?

Google Ads, SEO ve E-ticaret alanında 18 yıllık bir tecrübe ile yüzlerce firmaya hizmet vermiş, profesyonel bir geliştiricidir...