Wordpress Woocommerce (E-ticaret) Eklentileri

17/05/2023

Wordpress Woocommerce (E-ticaret) Eklentileri

İki ay kadar önce Model Oto isimli e-ticaret sitesini yayına başlattığımızı duyurmuştum. Beni takip edenler bu siteyle ilgili bir çok veriye hem kendi sitemden, hem Instagram hesabımdan hem de Youtube kanalımdan ulaşmaya devam etmektedirler. Bilmeyenler için tekrar söylemeliyim ki bu sitenin altyapısında Wordpress Woocommerce kullandım. Bu içeriğimde de bu altyapıya ait faydalı bulduğum ve kullandığım eklentileri sizlerle paylaşmak istedim. Umarım e-ticarette Wordpress kullananlar ya da kullanmak isteyenler için faydalı bir içerik ortaya çıkar.

Öncelikle Wordpress - Woocommerce altyapısından oldukça memnun olduğumu da sizlere belirtmeliyim. Evet gelelim kullandığım e-ticaret eklentilerine...

Ek olarak hem kurumsal siteler, hem de e-ticaret için genel olarak önerdiğim eklentileri: En İyi Wordpress Eklentileri başlıklı içeriğimde inceleyebilirsiniz.

DataLayer for WooCommerce

Google Tag Manager ile e-ticaret sitenizin dönüşümlerini ve dönüşüm değerlerini kolayca tanımlamanız için oldukça yararlı ve ücretsiz bir eklentidir. Bu konuyla ilgili detaylı bir içeriğim ayrıca mevcut: Wordpress (Woocommerce) E-ticaret Dönüşüm - Dönüşüm Değeri Kurma (Google Tag Manager)

FiboSearch - AJAX Search for WooCommerce

Wordpress Woocommerce e-ticaret sitenizin arama kutucuğunu daha kullanıcı deneyimini olumlu kılmak yönünde geliştiren bir eklentidir. Eklenti kullanıcı aramasına göre otomatik tamamlama ve kullanıcı aramasına uygun ürünleri anlık gösterme gibi özelliklere sahip. Ücretli versiyonu olan bu eklentinin ücretsiz versiyonunda kategori ve ürün başlıklarını tamamlama ve gösterme imkanına sahipsiniz. Sitenizin arama bölümünde bu eklentiyi kullanmanızı kesinlikle öneririm. Ücretsiz versiyonun işinizi hayli hayli göreceğini de belirtmeliyim.

WBW Product Filter

Bu eklenti sayesinde kullanıcılarınızın ürünleriniz için marka, kategori, fiyat aralığı, stokta - satışta olan / olmayan gibi sorgularla filtreleme yapmasını sağlayabiliyorsunuz. Filtre kriterlerinin yanında uygun olan ürün sayısını da ayrıca kullanıcılara göstermekte. Kullanıcılarınızın aradıkları ürüne daha kolay ulaşmasını sağlayan bu eklentinin de ücretli versiyonu bulunsa da, ücretsiz halinin size yeterli olabileceğini düşünmekteyim.

Checkout Field Editor for WooCommerce

Bu eklentide Woocommerce sipariş - ödeme sayfasına ekstra form alanları eklemenizi sağlıyor. Örnek olarak satış sözleşme onayı veya hediye paketi için bir checkbox alanı oluşturabilirsiniz. Ayrıca cevap almak istediğiniz kelime doldurmalı (text) form değerleri de oluşturabilirsiniz. Yine ücretsiz olarak sunulan bu eklentinin daha gelişmiş özellikler ücretli versiyonunda mevcut.

CTX Feed

Google Merchant Center ya da sosyal medya katalogları için ürünlerinizden oluşan feedleri kolayca hazırlamanızı sağlayan bu eklenti oldukça işinize yarayacaktır. Ücretli ve ücretsiz sunulan bu eklentinin ücretsiz hali de büyük oranda işinize yarayacak ve ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

EAN for WooCommerce

Ürünlerinize barkod numarası girmesini sağlayan bu eklenti ek olarak bu numaranın geçerli ya da geçersiz olduğunu sizlere göstermekte. Özellikle Google Merchant Center, sosyal medya kataloğu ve fiziki dükkanı da bulunan işletmelerin tercih edebileceği bu eklentiyi temel hali ile ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Eklentinin gelişmiş özelliklerini de kullanmak ister ya da ihtiyaç duyarsanız bu durumda ücretli versiyonuna geçiş yapabilirsiniz.

CartBounty

Ziyaretçi ya da üyelerinizin sepetlerini görmenizi sağlayan bu eklentiyi de oldukça başarılı buluyorum. Özellikle sepette ürün bırakan ve iletişim bilgilerini girmiş olan kullanıcılarınıza yeniden pazarlama yapmak için oldukça etkili ve faydalı bir eklenti. Ek olarak yapılan sepetlerin tarih ve saatlerini de bu eklenti sayesinde görüntüleyebiliyorsunuz. Ücretsiz versiyonunda sadece terk edilen sepetleri görebiliyor, ücretli halinde ise bazı pazarlama araçlarını kullanabiliyorsunuz. Ancak bana göre CartBounty eklentisinin de ücretsiz hali gayet yeterli. Wordpress Woocommerce kullanıcıları için bu eklentiyi de mutlaka kullanmalarını öneriyorum.

ATUM Inventory Management for WooCommerce

Ürünlerinizi tek bir ekrandan toplu olarak güncellemenizi sağlayan bu eklentinin de oldukça başarılı ve işe yarar olduğunu söylemeliyim. Ürün fiyatlarını, stoklarını tek bir ekrandan topluca güncellemenizi sağlayan bu eklenti size e-ticaret ürün güncelleme konusunda oldukça fazla zaman kazandırmakta. Ek olarak ürünlerinizin alış fiyatlarını girmenizi sağlayan bu eklenti size ürünlere göre kar marjı, toplam stoğunuzun değeri gibi bilgileri de size sunmakta. Üstelik belirli filtrelemeler dahilinde de stoklarınıza ait raporları görüntüleyebilirsiniz; örneğin kategori bazında. Ücretsiz olarak bu bahsettiğim özellikleri kullanabileceğiniz bu eklentinin de ücretli versiyonu mevcut.

PayTR Sanal POS WooCommerce - iFrame API

Türkiye'de en çok tercih edilen online ödeme platformunun Wordpress Woocommerce eklentisi. Bu eklenti sayesinde başvurup onaylanan PayTr sanal posunuzu kolayca e-ticaret sitenize entegre edebilir ve kredi kartı ile ödeme almaya başlayabilirsiniz. Üstelik müşterilerinize önde gelen tüm bankaların kredi kartlarına taksit imkanı da sunabilirsiniz.

PayTR Taksit Tablosu WooCommerce

PayTr sanal posu kullanıyorsanız bu eklenti sayesinde ürün sayfalarınızda otomatik olarak oluşan bankalara göre taksit tablolarını ziyaretçilerinize gösterebilirsiniz. Böylece ziyaretçileriniz ürünlerinize ait banka taksit seçenekleri ve vade oranlarını kolaylıkla görüntüleyebilirler.

Order Reports for WooCommerce

E-ticaret satışlarınızın rapor ve analizlerini sunan bu eklentiyi ben oldukça başarılı buldum. Belirli tarih aralığına göre sipariş sayısı, toplam ciro gibi değerleri verisel ve grafiksel olarak sunan bu eklenti yine filtrelemenize göre sipariş listelerini de Excel formatında bilgisayarınıza indirme imkanı sunmakta. Eklentinin ücretli ve ücretsiz versiyonları mevcut. Diğer çoğu eklentide olduğu gibi bunda da ücretsiz versiyonunun işinizi büyük ölçüde göreceğini rahatlıkla belirtebilirim.

Kargo Takip Türkiye

Bir Türk tarafından geliştirilen bu eklenti sayesinde müşterilerinize kolayca kargo takip imkanı sağlamanız mümkün. Türk kargo şirketlerinin içerisinde tanımlı olduğu bu eklenti siparişlerinizi yönetmenizde işinizi oldukça kolaylaştırmakta. Bu eklentinin birazdan bahsedeceğim NetGsm ile olan entegresi sayesinde de müşterilerinize kargo takiplerini SMS ya da e-posta ile yapmalarını da sağlayabilirsiniz. Yani bir siparişi gönderildi durumuna getirdiğinizde ve kargo takip numarası girdiğinizde müşterilerinizin anlık SMS ya da e-posta almasını sağlayabilirsiniz.

Netgsm

Bu eklenti sayesinde e-ticaret sitenizde istediğiniz durumlarda kullanıcılarınıza SMS gönderimi yapabilirsiniz. Tabii ki bunu yapabilmek için Netgsm üzerinden bir abonelik yapmalı ve bir SMS paketi satın almanız gerektiğini de unutmayın. Aynı zamanda bu eklenti sayesinde İYS (İleti Yönetim Sistemi) entegresi de sağlayabilirsiniz. Sipariş ve kargo bilgileri gibi iletilerde İYS bağlantısı aranmaz iken, tanıtım, promosyon gibi iletiler gönderebilmek için İYS'ye kayıtlı olmalısınız. Ancak İYS kaydınız olmadan Netgsm kullanarak müşterilerinize yeni üyelik, kargo takip gibi SMSleri kolaylıkla iletebilirsiniz. (Bu tip SMSler tanıtım sınıfına girmediği ve bilgi verici özelliklerde olduklarından İYS kayıt şartı aranmamaktadır.) Özellikle kargo takip SMSlerinin otomatik olarak gönderilmesinin oldukça faydalı bir özellik olduğunu belirtmeliyim. SMS gönderimi için yukarıda bahsettiğim Kargo Takip Türkiye eklentisini Netgsm ile birlikte kullanabilirsiniz.

wePOS - Point Of Sale (POS) for WooCommerce

wePOS E-ticaret haricinde fiziki dükkan - mağazada satış yapan işletmeler için e-ticaret ve mağaza satışlarını birleştiren harika bir eklenti olduğunu belirtebilirim. Barkod okuma imkanı ile kolayca fiziki satışlarınızı ekleyebileceğiniz bu eklenti Woocommerce online siparişleriniz ile birlikte entegre olarak çalışmakta. Yani bu eklenti üzerinden bir satış gerçekleştirdiğinizde ilgili ürünler toplam stoğunuzdan otomatik olarak düşmekte. Eklenti dükkan satışlarınızı kolayca yapmanız için güzel ve kullanışlı bir arayüzü sizlere sunmakta. İster barkod okutarak, ister ürün araması yaparak satılan ürünlerinizi sipariş olarak kolayca kayıt edebilirsiniz. Tüm siparişlerinizi listelediğinizde mağaza satışlarınızın yanında ayrı bir ikon çıkmakta ve bu sayede dükkan ve online satışlarınızı ayrıştırabilmektesiniz. Yine ücretli ve ücretsiz sunulan bu eklentinin sizi en üzecek özelliği olan nakit ya da kart ödemelerini ücretsiz versiyonda ayrı kayıt edememeniz. Yani ücretsiz sürümde oluşturduğunuz siparişler için tek bir ödeme yöntemi tanımlayabilmektesiniz. Eğer ki kredi kartı ödemelerini nakit ödemelerden ayırmak isterseniz bu durumda eklentinin ücretli sürümünü kullanmanız gerekli.

Model Oto için yukarıda bahsettiğim e-ticaret eklentilerini Woocommerce üzerinde yaklaşık 2 aydır kullanmaktayım. Bu sıraladığım eklentilerin oldukça verimli ve katkı sağlayan özelliklere sahip olduklarını da tekrar belirteyim. E-ticaret serüveninde veriler topladıkça sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Instagram hesabımı takip etmeyi ve Youtube kanalıma da abone olmayı unutmayın :)

Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yazın
Yorumunuz
Eposta (Yayınlanmayacaktır)
İsim
Web Sitesi

Konuyla alakalı içerikler:

Desteğe mi ihtiyacınız Var?

Google Ads, SEO ve Eticaret konularında profesyonel hizmeti bizden alabilirsiniz.

Eğitime mi ihtiyacınız Var?

Mert Şener Hakkında?

Google Ads, SEO ve E-ticaret alanında 18 yıllık bir tecrübe ile yüzlerce firmaya hizmet vermiş, profesyonel bir geliştiricidir...