Sitechecker Rank Tracker

17/06/2022

Sitechecker Rank Tracker

Geçen günlerde yeni keşfettiğim SEO aracı SiteChecker'ın tüm modüllerini sizlere anlatmaya çalışmıştım. Merak edenler Faydalı Bir SEO Aracı: SiteChecker başlıklı içeriğime göz atabilir. Bugünkü içeriğimde ise Sitechecker'ın SEO çalışmalarında en önemli konu olan anahtar kelime pozisyon takibi yani rank tracker modülü ile ilgili fikirlerimi ve gerçek izlenimlerimi daha detaylı bir şekilde sizlerle paylaşmak istedim. Yani aracın anahtar kelime pozisyon takibi ile ilgili neler yaptığını, doğru sıralamaları gösterip göstermediğini, bu takip sürecinde size nasıl kolaylıklar sağladığını ve bu bilgileri ne şekilde paylaştığını sizlere kendi sitem üzerinden örneklerle göstermeye çalışacağım.

Sitechecker Anahtar Kelime Tanımlama

Web sitenizi ilgili araca tanımladıktan sonra izlemek istediğiniz anahtar kelimeleri sisteme ekleyebiliyorsunuz. Bunu manuel olarak yapabileceğiniz gibi aracın Search Console entegrasyonu ile bu kaynaktan da veri alarak sisteme tanımlama yapabiliyorsunuz. Kelime eklemeler konusunda Search Console üzerinden ile bağlantı sağlanarak kelimelerin eklenebiliyor olması da ayrıca yine pratik olarak kullanılabilecek, beğendiğim bir özellik. Ben kendi web sitem için "seo uzmanı, seo danışmanı, seo danışmanlığı, google ads danışmanlığı, google ads reklam verme" gibi arama terimlerini sisteme yaklaşık 1 ay öncesinde tanımladım ve günlük izlemeye devam ediyorum. Ayrıca dilediğiniz zaman da yeni kelimeler eklemeye devam edebiliyorsunuz.

Sıralamalar Günlük Güncellenmekte

Sitechecker girmiş olduğunuz anahtar kelimelerin Google'daki pozisyonlarını günlük olarak takip ediyor ve güncelliyor. Yani anahtar kelimelerinizin günlük olarak sıralamasını takip edebildiğiniz gibi, düşüş ve yükselişleri de günlük olarak takip edebilirsiniz. Günlük güncellemenin Türkiye saati ile saat 05:00 civarında yapıldığını da belirtmeliyim. Aracın paneli üzerinde düşüş olan kelimeleri kırmızı, yükseliş olan kelimeleri yeşil bir tema dahilinde görüntülemeniz ise kolayca analiz yapabilmenize imkan sağlamakta. Ek olarak tanımladığınız kelimelerin aylık arama hacimlerini de (volume) sistem üzerinden görüntülemeniz mümkün. Bu sayede hem anahtar kelimelerinizin arama hacimlerini görebilir, hem de günlük olarak düşüş ve yükselişleri takip ederek düşen kelimelerinizle ilgili çalışmalar yapabilirsiniz.

Sıralama Verileri Doğru mu?

Sitechecker'ın anahtar kelime pozisyonu olarak günlük verdiği sonuçların oldukça doğru olduğunu da sizlere rahatlıkla belirtebilirim. Kendi web sitem için yaklaşık 1 aydır izlediğim SiteChecker anahtar kelime pozisyon takibinde doğru sonuçları bana sunduğunu söylemeliyim. Sitechecker üzerinde görüntülediğim sıralama verileri ile canlı olarak Google organik arama sonuçlarında görüntülenen sıralamalar aynı görünmekte. Ek olarak günlük takip ettiğim kelime sıralama yükseliş ve düşüşleri de aynı şekilde doğru analiz edilerek gösterilmekte.

Anahtar Kelime Takibinde Öne Çıkan Özellikler

Sitechecker'ın anahtar kelime takibinde önce çıktığı ya da benim oldukça beğendiğim özellikleri şu şekilde sıralayabilirim: Doğruluk, raporlama, dışa aktarma ve kelime gruplama...

Doğruluk

Yukarıda da bahsettiğim gibi aracın pozisyon takibinde size sunduğu veriler tamamen doğru. Bunu yaklaşık 1 aylık bir izlemenin sonucunda söylediğimi de belirtmek isterim. Bu yüzden SEO çalışmalarında pozisyon takibi modülünde bu aracı kullanmanızı kesinlikle önerebilirim. Program üzerinden alacağınız verilerin doğru olması hem raporlama yaparak doğru verilerle ilerlemenizde, hem de bu verilere göre doğru çalışmaları yapmanızda önemlidir. Aksi taktirde kapsamlı bir çalışma yaptığınızı düşünürsek bütün kelimeleri günlük olarak Google'da aratıp sıralama takibini manuel yapmanız hem çok ciddi bir zaman kaybı, hem de amatör bir yöntem olacaktır. Kaldı ki her kullanıcı için doğru bir tespit yapmanız da mümkün olmayacaktır. Bu sebeple kullandığınız Seo aracında anahtar kelime takibi yaparken verilerdeki doğruluk en önemli konuların başında gelir.

Raporlama

Günlük olarak güncellenen anahtar kelime pozisyonlarını rahatlıkla takip edebilir, iniş ve çıkışları görüntüleyebilirsiniz. Buna bağlı elde ettiğiniz raporlar doğrultusunda da web sitenizi SEO açısından geliştirmek için gerekli önlemleri alabilir ve çalışma planı oluşturabilirsiniz. Seo çalışmalarında başarıya ulaşmak için doğru işlemleri yapmak elbette önemlidir; ancak yaptığınız bu işlemlerin raporlamalarını doğru alabilmek ve analizleri doğru yapmak da seo çalışmanızı başarıya ulaştıracak en önemli detaylardandır. Raporlama takibinde optimize işlemlerine devam etmek için iniş, çıkış, sıralama verilerinin takibinin oldukça önemli olduğunu söylemeliyim.

Günlük Otomatik Rapor Maili

Belki de benim için en sevdiğim özelliğin bu olduğunu söyleyebilirim. Türkiye saati ile sabah saatlerinde güncellenen sistem, o günkü inişleri ve çıkışları size rapor olarak sunuyor. Bunu da e-posta adresinize otomatik olarak iletiyor. Yani iniş veya çıkış olan kelimeleri size kaçıncı sıradan kaçıncı sıraya ulaştığı şeklinde e-posta ile iletiyor. Yazılıma giriş yapmadan cep telefonunuzdan e-postalarınızı kontrol ederken günlük gelişmeleri, inişleri, düşüşleri görüntülemek bence harika bir özellik. Bilgisayarınızı açmadan ya da uygulamaya gitmeden direk e-postanız üzerinden anahtar kelime takibi yapabiliyorsunuz... Benzer şekilde sistem aynı uygulamayı haftalık olarak da size sunmakta. Bu özellik yoğun çalışma temposu içerisinde olanlar için de zamandan oldukça tasarruf ettirecektir. Seo çalışması yönetirken günlük işlerinizin başında bu raporları takip etmek geldiğinden, sistem de bu çalışmayı size eposta ile göndererek vakit tasarrufu sağlamakta ve verilerin son durumundan haberdar olmanız için kolay bir seçenek sunmaktadır.

Dışa Aktarma

Anahtar kelimelerinizin raporlarını pdf olarak dışarıya aktarabilir, müşterileriniz ya da çalışma arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Dışarı çıkardığı pdflerin oldukça düzenli ve rapor okumak için verimli bir görüntüye sahip olduğunu da kesinlikle belirtebilirim. Benzer yazılımlar bu tip dışa aktarmalarda xls ya da csv formatı kullanmakta, bu da raporun okunmasını zorlaştırmakta. Sitechecker'ın anahtar kelime raporunun pdf çıktısının benzersiz olduğunu yine belirtebilirim. Raporlamaları sadece online olarak görüntülemek yeterli gelmiyor ve çeşitli zaman aralıklarında elinizde çevrimdışı da inceleyebileceğiniz veriler olmasını tercih ediyorsanız bu özellik de oldukça başarılı yapısıyla yine bu sistemin memnun edici özelliklerinden olacaktır.

Kelime Gruplama

Anahtar kelimelerinizi daha kolay bir şekilde analiz etmeniz için anahtar kelimelerinizi gruplama imkanı da bu araçta mevcut. Yani filtreleme yapmanızı kolaylaştırmak için kelimelerinizi gruplayabilirsiniz. Ben kendi anahtar kelimelerimi ADS ve SEO olarak iki grupta topladım ve bu şekilde daha kolay bir şekilde kelimeleri inceleme imkanı buldum. Her sektör için de takip edilen benzer içeriğe hizmet eden kelimeler de aynı şekilde gruplanarak konu bazında inceleme ve analiz yapmanın daha pratik olacağı düşüncesindeyim. Böylece tüm kelimelerinizi inceleyip aradan o grupları seçmek yerine o an incelemek istediğiniz gruba odaklanarak hızlı raporlamalar da yapabilirsiniz.

Ücretlendirme

Sitechecker'ı ihtiyaçlarınıza göre (web site, anahtar kelime sayısı gibi) bir paket seçimi yaparak SEO çalışmalarınızda kullanabilirsiniz. En düşük paketi 23USD'den başlayan bu araç bana göre oldukça faydalı ve SEO çalışmalarına artı katkı sağlayan özelliklere sahip...

Kelime pozisyon sıralamaları ve düşüşleri yükselişleri doğru şekilde analiz etmenin oldukça önemli olduğunu seo hakkında verdiğim tüm içeriklerde özellikle belirtiyorum. Kendi web siteniz için seo çalışmaları yapıyorsanız yada profesyonel olarak bu konuda firmalara destek oluyorsanız mutlaka profesyonel bir seo aracı kullanmanız gerekir. Kullanacağınız seo aracını seçerken de hem size doğru verileri sunuyor olmasına hem de kullanım kolaylığına bakmalısınız. Kelime gruplamalar, raporlamaları size 24 saatte bir eposta olarak göndermesi işinizi kolaylaştıracak özellikler olduğu gibi, zaten titizlikle takip edilmesi gereken seo çalışmalarında da size doğru verileri sunarak başarınıza katkı sağlayacaktır.

Kolay Uygulanabilir Basit Seo Önerileri başlıklı içeriğim ilginizi çekebilir.

Ayrıca Sitechecker'ı 7 gün ücretsiz deneyebilirsiniz. Aracın deneme sürümü ve aylık ücretlendirmeleri görmek için sitechecker.pro/tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yazın
Yorumunuz
Eposta (Yayınlanmayacaktır)
İsim
Web Sitesi

Konuyla alakalı içerikler:

Wordpress ve SEO 10/02/2023

Desteğe mi ihtiyacınız Var?

Google Ads, SEO ve Eticaret konularında profesyonel hizmeti bizden alabilirsiniz.

Eğitime mi ihtiyacınız Var?

Mert Şener Hakkında?

Google Ads, SEO ve E-ticaret alanında 18 yıllık bir tecrübe ile yüzlerce firmaya hizmet vermiş, profesyonel bir geliştiricidir...