Faydalı Bir SEO Aracı: SiteChecker

05/05/2022

Faydalı Bir SEO Aracı: SiteChecker

Zaman zaman sizlerle seo araçları ile ilgili incelemelerimi paylaşmaya çalışıyorum. Bugün de detaylı inceleme fırsatını yeni bulduğum bir profesyonel SEO aracını sizlerle paylaşmak istedim: SiteChecker. Ukrayna merkezli bu profesyonel SEO aracını kendi sitem üzerinden 3-4 gündür izlemekteyim. Öncelikle belirtmeliyim ki beklediğimden çok daha iyi ve verimli bir araç ile tanıştığımı söylemek isterim. Hatta önümüzdeki dönemde SEO çalışmalarını yürüttüğüm siteler için de bu aracı kullanacağımı rahatlıkla sizlere belirtebilirim.

SiteChecker başlıca olarak site denetimi (site audit), site izleme (site monitoring), sıralama takibi (link tracker) ve backlink analizi (backlink tracker) gibi modülleri ile öne çıkmakta. Ek olarak on page SEO, trafik analizi gibi modüllerinin bulunduğunu da belirtmeliyim.

Web Site Denetimi (Site Audit)

Aracın web site denetim modülü (Site Audit) oldukça kapsamlı ve güncel konularda web sitenizi ve içeriğinizi analiz etmenizi sağlıyor. SEO çalışmalarında yararlanmak üzere bu modülden birçok yeni fikir edinmeniz mümkün. Bu araç iç ve dış bağlantılarınızın kontrolünü, yüksek boyutlu görsel - dosyaların takibi, yine yüksek boyutlu css ve javascript dosyaların incelenmesi, meta etiket kontrolü, title - description gibi alanların analizini yapmakta. Ayrıca tekrarlanan içerik, başlık - eksik sosyal medya etiketlerini kontrol edip kullanıcılarını uyarması bu modülün diğer verimli uygulamalarından. Kısaca bu araç içeriksel ve teknik anlamda bulduğu hataları, eksiklikleri ya da düzeltilmesi gereken noktaları kullanıcılarına göstermekte. İncelemelerim sonucu aracın bu modülünün çok doğru noktaları - güncel verilerle - bizlere gösterdiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Site İzleme (Site Monitoring)

SiteChecker'ın bu modülü web sitenizi sürekli tarıyor ve olan önemli değişiklik ya da güncellemeleri size raporluyor. Web sitenizde olan değişiklik ve güncellemeleri tarihsel olarak başlık, açıklama, h etiketleri ya da içeriksel olarak sizlere sunuyor. Bu izlemeyi 12 saatte 1, günlük, haftalık ya da ayda 1 kez olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Sistem ön tanımlı olarak 12 saatte 1 izleme ayarlı olarak kullanıcılarına sunulmakta.

Anahtar Kelime Pozisyon Takibi (Rank Tracker)

SiteChecker'ı anahtar kelime takibi (Rank Tracker) konusunda da oldukça başarılı bulduğumu belirtmeliyim. 24 saatte 1 kez güncellenen sıralama durumunu - raporunu gözlemleyerek düşüş ve yükseliş yaşadığınız kelimeleri sorunsuzca takip etmeniz mümkün. Ek olarak hergün sıralama güncellendiğinde yükseliş ya da düşüş yaşayan kelimeler e-posta adresinize rapor olarak iletilmekte. Yazılımı bu otomatik rapor özelliği bakımından da oldukça beğendiğimi söyleyebilirim.

Anahtar kelime sıralamalarını günlük - sıra değişimleri ile birlikte görüntüleyebilmeniz haricinde ilgili kelimenin aylık arama hacmini de bu modülde görüntülemeniz mümkün.

Anahtar Kelime Arşivi

Anahtar kelimelerinizi sisteme tanımladığınız günden itibaren günlük olarak sıralama durumu olarak kayıt altında tuttuğunu da belirtmeliyim. Böylelikle belirli tarihlere geri dönerek istediğiniz kelimenin tarihsel olarak sıralama durumunu görüntüleyebilir, güncel durumu ile karşılaştırma yapabilirsiniz. Projeye başladıktan sonra da istediğiniz zaman sisteme izlemek istediğiniz ekstra anahtar kelimeleri eklemeniz mümkün.

Kelime Filtre Araçları

Projenize ait kelimeleri 1. sıradakiler, ilk 3 içerisindekiler, pozisyonu değişenler, pozisyonu yükselenler ya da pozisyonları düşenler gibi filtreler ile listeleyebilirsiniz. Bu seçenekler analiz etmek istediğiniz veriye daha kolay ulaşmanız için faydalı bir seçenek olarak düşünülmüş.

Google Analytics ve Google Search Console Entegrasyonu

Bu araç doğrudan Analytics ve Search Console ile entegre olarak çalışabiliyor. Bu entegrasyonu sistem üzerinden kolayca tanımlayabiliyorsunuz. Örnek olarak projenize yeni bir anahtar kelime eklemek istediğiniz zaman bunu manuel olarak yapabildiğiniz gibi, Google Search Console verilerinden de yararlanarak kelime seçimi yapabiliyorsunuz. Ya da Search Console verileri ile en çok tıklama aldığınız anahtar kelimeleri SiteChecker panelinden kolaylıkla görüntüleyebiliyorsunuz. (Son 30 günde en çok tıklama aldığınız kelimeleri, aldığı tıklama sayısı dahilinde sırasıyla bizlere listelemekte...) Search Console verileri ile sitenize giriş yapılan sayfaları da giriş sayısına göre görüntülemeniz mümkün. Yine Google Analytics entegrasyonu sayesinde trafik verilerinizi aracın kendi panelinden takip etmeniz mümkün. (Son 30 güne ait organik ziyaret sayısı...)

Backlink Modülü

Her SEO aracının sunduğu gibi SiteChecker da bizlere backlink analizi sunmakta. Bu araç ile web sitenize link veren harici siteleri takip etmeniz mümkün.

E-Posta Raporları

Yukarıda bahsettiğim anahtar kelime sıralamalarına dair inişler - çıkışlar haricinde web site denetimi, site izleme ile ilgili değişiklik veya güncellemeler olduğunda bunlar rapor olarak kullanıcının e-posta adresine iletilmekte. Eposta olarak iletilen bu raporlar kullanıcıların oluşan değişikliklerden anında haberdar olması için bence çok yerinde bir hizmet olmuş...

SiteChecker Ücretlendirmeleri

7 gün ücretsiz deneme sunan bu aracın ücretlendirme olarak rakiplerine göre daha uygun fiyatlara sahip olduğunu da belirtmeliyim. Ücretlendirmeler izlemek istediğiniz web sitesi, takip etmek istediğiniz anahtar kelime ve denetim yaptırmak istediğiniz sayfa sayısına göre değişmekte. En düşük paket ise aylık 23USD'den başlamakta... Her araçta olduğu gibi yıllık ödemelerin aylık ödemelere göre daha avantajlı olduğunu da belirteyim. Bu aracın en düşük sunulan paketinde 3 web sitesine kadar izleme ve 150 anahtar kelimeye kadar takip yapma imkanına sahipsiniz. Daha yüksek ihtiyaçlarınız için aracın web sitesini ziyaret edebilir ve size uygun paketi bulabilirsiniz. Kendi sitelerinin SEO çalışmalarını üstlenen ya da 1-2 site için SEO hizmeti veren kişi ya da ajansların en küçük paket dahilinde verimli bir çalışma sürdürebileceklerini de sizlere söyleyebilirim.

SEO - Hangi Profesyonel Araçları Kullanıyorum başlıklı yazımı da okumak ister misiniz?

Diğer Avantajlar

Kullanıcı Ekleme

Sisteme istediğiniz kadar kullanıcı ekleme imkanına sahipsiniz. Bu konuda bir limit olmaması bu sistemi diğer araçlardan bir adım öne çıkarmakta... Genellikle bu tip araçlar paket fiyatlarını belirlerken kullanıcı sayısını da baz alırlar. Ancak SiteChecker için bu durumun böyle olmaması kendileri için büyük bir avantaj olmuş. Yani bir projenize sadece izlemesi (okuması) ya da düzenleme yapması için yeni kullanıcılar ekleme imkanına sahipsiniz; hem de herhangi bir kullanıcı sayı sınırı olmadan. Bunun için yeni kullanıcının e-posta adresini sisteme tanımlamanız yeterli.

Site Denetimi Sınırsız

SiteChecker'ın yine rakiplerinden farklılaştığı bir diğer konu ise site denetimi konusunda bir sınır koymaması. Yani sitenizi istediğiniz zaman yeniden denetleme yaptırabiliyorsunuz. Bu konuda bir sınır bulunmuyor. Bu imkan sayesinde sistemin verdiği uyarıları sitenizde düzelterek yeniden tarama isteğinde tekrar tekrar bulunma hakkınız oluyor. Bu imkan da sitenizdeki eksiklikleri daha hızlı ve kolayca telafi etmenize oldukça yardımcı oluyor...

Google Chrome Eklentisi

Bu eklenti ile Google Chrome üzerinde tarayıcınıza eklediğiniz SiteChecker eklentisi ile işlemlerinizi, analiz ve takiplerinizi tarayıcınız üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu özellik ile de SiteChecker rakiplerinden bir adım önde bir ayrıcalık kullanıcılarına sunmuş durumda...

SiteChecker aracını genel olarak oldukça beğendiğimi ve SEO çalışmaları yapanların denemesi gerektiğini belirteyim. Yukarıda da belirttiğim gibi şimdiden SEO çalışmasını sürdürdüğüm 2-3 siteyi sisteme tanımlayarak izlemeye başladım. Önümüzdeki dönemde aracı daha da detaylı şekilde kullanacağımı düşünmekteyim. Araçla ilgili detaylı bir inceleme - video içeriği de yakında Youtube kanalımda ve bu sayfada paylaşıyor olacağım.

Aracı denemek isteyenler sitechecker.pro adresini ziyaret edebilirler.

Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yazın
Yorumunuz
Eposta (Yayınlanmayacaktır)
İsim
Web Sitesi

Konuyla alakalı içerikler:

Wordpress ve SEO 10/02/2023

Desteğe mi ihtiyacınız Var?

Google Ads, SEO ve Eticaret konularında profesyonel hizmeti bizden alabilirsiniz.

Eğitime mi ihtiyacınız Var?

Mert Şener Hakkında?

Google Ads, SEO ve E-ticaret alanında 18 yıllık bir tecrübe ile yüzlerce firmaya hizmet vermiş, profesyonel bir geliştiricidir...