Alternatif Bir SEO Aracı: Serpstat

20/05/2022

Alternatif Bir SEO Aracı: Serpstat

Yine yeni dönemde detaylı inceleme fırsatı bulduğum ve oldukça beğendiğim bir diğer profesyonel SEO aracı olan Serpstat'ın genel özelliklerini sizlerle paylaşmak istedim. Oldukça fazla ve detaylı SEO modülünü barındıran bu araca ait modülleri detaylı şekilde önümüzdeki günlerde sizlerle hem içerik hem de video olarak paylaşmaya çalışacağım. Serpstat'ın Ukrayna merkezli bir girişim olduğunu ve yeni dönemde Türkiye üzerinde ciddi bir pazara sahip olmak istediğini öncelikle söyleyebilirim.

Firma kendi web sitesinde misyonunu "arama pazarlama uzmanlarının üretkenliğini artıran ve işletmelerin daha yüksek kârlar için rakiplerini geride bırakmalarına olanak tanıyan bir ürün yaratmaktır." olarak belirtmiş. 2013 yılında bir anahtar kelime araştırma aracı olarak kurulan girişim, günümüze kadar pek çok gelişim göstererek oldukça fazla kullanıcıya ulaşmış durumda...

Serpstat domain - url - içerik analizi, anahtar kelime araştırması, backlink, anahtar kelime sıralama takibi ve web site denetimi gibi modülleri içerisinde barındırmakta. Her SEO aracının benzer modülleri olması haricinde bu aracı özellikle anahtar kelime sıralama takibi, anahtar kelime araştırması ve web sitesi denetimi konusunda oldukça verimli bulduğumu söyleyebilirim. Araca ait ücretlendirmeleri içeriğin sonunda sizlerle paylaşacağım ancak denemek isteyenler için aracın 7 gün ücretsiz deneme sürümü olduğunu söylemeliyim.

Serpstat'ı denemek isteyenler Serpstat.com linkini ziyaret edebilirler.

Serpstat'ı incelemeye SEO'nun en ilgi çeken kısmı ile başlayalım: Anahtar kelime pozisyon takibi...

Rank Tracker (Sıralama Takibi)

Serpstat ile anahtar kelimelerinizin organik sıralama sonuçlarında kaçıncı olduğunu görüntüleyebilir ve bunu günlük takip edebilirsiniz. Serpstat Google ve Yandex üzerinde bu analiz ve takip işlemini yapmanızı sağlıyor. İzlemek istediğiniz anahtar kelimeleri sisteme kayıt ettikten yaklaşık 10 dakika sonra ilgili kelimelere ait seçtiğiniz arama motorlarına göre pozisyon sonuçlarını görüntüleyebiliyorsunuz. Üstelik bunu ister mobil - ister masaüstü cihazlara göre takip etme imkanına sahipsiniz. Serpstat anahtar kelime kontrolünü günlük olarak güncelliyor ve her günün verisini sizlere sunuyor. Böylece tanımladığınız anahtar kelimelerin günlük sıralama değişikliklerini yakından izlemeniz mümkün.

Aracın sıralama güncellemesini günde 1 kez yaptığını da belirtmeliyim. SEO çalışmalarında ana unsur olan arama motoru pozisyon takibinde Serpstat'ın oldukça iyi olduğunu ve verdiği verilen doğru olduğunu yaptığım izlemeler sonucu rahatlıkla sizlere söyleyebilirim. Bu bölümün altında yer alan URLs alanından da anahtar kelimelerinizi URL'lerinize göre detaylı bir şekilde takip edip, gözlemleyebilirsiniz.

Competitors (Rakip Analizi)

Ek olarak bu modül altında bulunan Competitors (Rakipler) bölümünden de rakiplerinizin arama motorlarındaki sıralamalarını gözlemleyebilirsiniz.

Site Audit (Web Site Denetimi)

Serpstat web site denetimini yaptıktan sonra sizlere yüksek, orta ve düşük (High, medium, low) gibi önem değerleri altında web sitenizdeki eksiklikleri göstermekte. Bunun haricinde de web sitenize 100 üzerinden bir puan vermekte. Title, description gibi önemli değerlerde varsa hatalarınız (kısa - uzun ya da boş olması gibi) sizlere bunları sunmakta. Ya da olması gerekenden yüksek boyuta sahip resimlerinizi tespit ederek sizlere bildirmekte. Bunlar haricinde SSL sertifikası, bağlantılar gibi değerlerin de kontrolünü yaparak kendi yapay zekasına göre önerilerini kullanıcılarına göstermekte. Aracın bu modülünün de SEO çalışmaları için oldukça yararlı olduğunu düşünmekteyim. Tespit ettiği değerlerin güncel SEO işleyişine uyduğunu ve çoğunlukla doğru tespitler ortaya koyduğunu söyleyebilirim. Aracın web site denetimini tamamlaması web sitesinin url sayısına göre değiştiğini söyleyebilirim. Ancak örnek olması bakımından kendi web sitemin taranmasının 3-4 dakika içerisinde tamamlandığını da belirteyim.

Page Audit (Sayfa - URL Denetimi)

Web site denetimi menüsü altında bulunan sayfa denetimi aracıyla web sitenizdeki 1 url için rapor almanız mümkün. Bu rapor tanımladığınız URL için oldukça yararlı öneriler sunabilmekte.

Backlink Modülü

Her SEO aracının olduğu gibi Serpstat'ın da bir backlink modülü bulunmakta. Bu modül ile web sitenize link veren alan adlarını ve URL'leri incelemeniz, analiz etmeniz mümkün. Benzer şekilde bir domainden aldığınız toplam backlink sayısını, backlink veren içerik ve URL'leri etiketleriyle beraber bu araç ile takip edebilirsiniz.

Diğer Modüller

Serpstat'ın SEO ile ilgili bir çok modülü içerisinde barındırdığını içeriğimin başında sizlere iletmiştim. Bunları kısaca ele almak gerekirse:

Domain Analysis (Domain Analizi)

Bu bölümde genel anlamda alan adınızın bir analiz özetini görebilmeniz mümkün. Sıralama alan organik anahtar kelimelerinizi, pozisyonlarını, en fazla tıklanan sayfalarınızı, rakipleriniz ile ilgili genel bir özeti bu bölümde bulmanız mümkün.

Keyword Research (Kelime Araştırması)

Anahtar kelimelerinize benzer kelimeleri arama hacimleri ile birlikte bu alanda görüntüleyebilir ve yeni SEO stratejileri geliştirmek için fikirler edinebilirsiniz. Yine bu bölümde arama önerileri ve arama soruları gibi yararlı araçları da kullanmanız mümkün.

Ücretlendirme

Öncelikle bu aracı 7 gün ücretsiz bir şekilde deneyebilir, özelliklerini keşfedebilirsiniz. Fiyatlandırmaya gelince de en düşük paketinin aylık ödemede 69USD yıllık ödeme de ise 55USD'ye denk geldiği görünmekte. Elbette bu fiyatların Mayıs 2022 yılında incelenip bu içerikte kullanıldığını unutmayın ve güncel fiayatlar için aracın web sitesini ziyaret edin. Serpstat'ın ücretlendirmeleri takip edilecek anahtar kelime, site, kullanıcı sayısına göre değişmekte. Örnek olarak en küçük pakette 10 site,4000 kelime ve 1 kullanıcı hakkına sahip olurken, en yüksek paketinde ise 100 site, 12000 kelime ve 7 kullanıcı hakkına sahip olabiliyorsunuz. SEO çalışmalarınızın büyüklüğüne göre size en uygun paketi 7 gün ücretsiz deneme sürümünden sonra seçebilirsiniz.

Serpstat'ı Tercih Edenler

Araç kendi sitesinde Samsung, Uber, Philips, Shopify gibi ünlü markaların kendi aracını kullandığından bahsetmekte. Bu verilere bakıldığında önemli markaların SEO çalışmalarında Serpstat'ı tercih etmesinin kendilerinin başarılı bir yazılım ortaya çıkardığını da bizlere göstermekte.

Kolay Uygulanabilir Basit Seo Önerileri başlıklı içerik ilginizi çekebilir.

Özet

SEO çalışmalarında Google Analytics ve Search Console haricinde mutlaka bir profesyonel araç kullanmanın gerektiğinin bu çalışmaya ciddi katkı sağladığını her zaman söylerim. Bugüne kadar da denediğim, izlediğim bir çok profesyonel SEO aracını sizlerle paylaşmaya çalıştım. Rahatlıkla söyleyebilirim ki Serpstat'ta sizlere SEO çalışmalarınızda önerebileceğim bir SEO aracı. Fiyatlandırma politikasının da bilinmiş - ünlü rakiplerinin oldukça altında olduğunu söylemek mümkün. İşin özeti 7 gün ücretsiz deneme hakkınız mevcut, denemenizi öneririm :)

Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yazın
Yorumunuz
Eposta (Yayınlanmayacaktır)
İsim
Web Sitesi

Konuyla alakalı içerikler:

Wordpress ve SEO 10/02/2023

Desteğe mi ihtiyacınız Var?

Google Ads, SEO ve Eticaret konularında profesyonel hizmeti bizden alabilirsiniz.

Eğitime mi ihtiyacınız Var?

Mert Şener Hakkında?

Google Ads, SEO ve E-ticaret alanında 18 yıllık bir tecrübe ile yüzlerce firmaya hizmet vermiş, profesyonel bir geliştiricidir...