Seranking ile Organik Anahtar Kelime Pozisyon Takibi

15/01/2022

Seranking ile Organik Anahtar Kelime Pozisyon Takibi

SEO ile haşır neşir olanlar Ahrefs, SemRush gibi önemli SEO araçlarını yakından bilirler. Bu araçlar web sitelerinin arama motoru optimizasyonları çalışmalarında sahip oldukları yapay zeka ile öneri, analiz ve raporlar sunarlar. Ben bu içeriğimde bunlara benzer, adı yeni yeni duyulmaya başlayan ve oldukça kullanışlı bir başka SEO aracı olan Seranking'in anahtar kelime analizini sizlere anlatmak istedim. Bunu da yaparken kendi web sitemin izlenme verilerini kullandım. Seranking'in Ahrefs ve SemRush kadar SEO çalışmalarınızda sizlere yararlı olabilecek bir araç olduğunu belirtmekte de yarar görüyorum. Seranking'in aktif olarak 600.000 civarında kullanıcısı olduğu da kendi sitelerinde belirtilmiş.

Anahtar Kelime Sıralama Takibi

Seranking ile web sitenizin organik aramalardaki sıralamasını - pozisyonu görebilir, günlük olarak düşüş ve yükselişleri takip edebilirsiniz. Anahtar kelimelerinizin pozisyonlarını belirli tarihler arasında karşılaştırmalar da yapabilirsiniz. Örnek olarak bir arama teriminin 3 tarih arasındaki pozisyonunu karşılaştırabilirsiniz. Aşağıdaki videomda bunu nasıl yapabileceğinizi ekran üzerinden anlattım :)

Hedeflediğiniz bir anahtar kelime üzerinde aylık ya da günlük olarak Google üzerindeki pozisyon yükseliş veya düşüşlerinizi görüntülemek (sıralama değişiklikleri) oldukça önemlidir. Bu sıralamadaki yükseliş ya da düşüşlere göre SEO çalışmalarınızda önlem almanız açısından bu modül oldukça faydalı olacaktır. Seranking'in anahtar kelime sıralaması raporlaması olarak oldukça doğru ve anlık sonuçlar verdiğini söyleyebilirim. Bu aracı 1 yıla yakın bir süredir de kullandığımı burada belirtmeliyim. Seranking bir domain için belirlediğiniz anahtar kelimeleri otomatik olarak her yeni gün başlangıcında sıralama olarak günceller. Siz de her yeni gün sıralamanızı kelime bazlı görüntüleyebilirsiniz. Ancak siz kullandığınız paket dahilinde gün içerisinde istediğiniz an bu sıralamayı tekrar gözlemletebilir ve anlık sıralama sonuçlarını alabilirsiniz.

İniş ve Çıkışları Görüntülemeniz için İdeal bir Araç

Seranking anahtar kelimelerinizi organik anlamda sıralama açısından görüntülemek için oldukça yararlı. Bu aracın düşüş yaşayan kelimelerinizi görüntülemek ve onlarla ilgili yeni önlemler alabilmeniz için fikirler vermesi açısından oldukça yararlı olduğunu belirtebilirim. Özellikle 3-4 veya daha fazla sıralama kayıplarında hemen önlem almanız için adeta bir uyarıcı görevi üstlenir.

Tarihler Arası Kelime ve Pozisyon Karşılaştırma

Anahtar kelimelerinizin arama sonuçlarındaki sıralamasını belirli tarihler arasında karşılaştırabilirsiniz. Örneğin organik arama sonuçlarına göre pozisyonlarınızı 15.Eylül - 15. Ekim - 15. Kasım günlerindeki anlık değerlerine göre karşılaştırabilirsiniz. Bu da sizin aylık olarak SEO çalışmalarınızdaki yükselişleri - düşüşleri kolaylıkla görmenizi sağlar. Seranking'in kelimelerinizi tanımladığınız tarihten itibaren izlediğini de belirtmeliyim. Bu aracı uzun vadede kullanarak SEO çalışmalarınızda oldukça verimli ipuçları alabileceğinizi de söylemeliyim.

Aynı Kelimede Yarışan Urllerinizi Görüntüleyebilirsiniz

Zaman zaman bir kelime üzerinde birden fazla içeriğiniz indeks alabilir. Bu da arama sonuçlarında ani düşüşler ya da yükselişler yaşamanıza sebebiyet verir. Seranking ile bu benzeşen içeriklerinizi görüntüleyebilir ve gerekli önlemleri alabilirsiniz. Daha değerli olan içeriğinizi daha kuvvetlendirip diğerinden kopmasına ve tek başına indeks almasını sağlayabilirsiniz. Seranking bu içerikleri analiz sayfasında kırmızı bir kutucuk içerisinde sizlere uyarı anlamında (o kelimede kaç içeriğin çakıştığını) göstermektedir.

Ülke ve Arama Motoru Seçebilirsiniz

Anahtar kelimelerinizi ülke sonuçlarına ve arama motoruna göre izleyebilirsiniz. Örnek olarak Türkiye - Google gibi... Hatta Seranking anahtar kelimelerinizi birden fazla ülkede de analiz etmenize imkan sağlamaktadır. Örnek olarak anahtar kelime pozisyonlarınızı Google sonuçlarında Almanya - Avusturya bölgeleri gibi ayrı ayrı takip edebilirsiniz.

İşinize Yarayacak 10 SEO Aracı başlıklı içeriğim de ilginizi çekebilir :)

Seranking ile On-Page SEO

Bir içeriğinizi bir anahtar kelime terimi ile SEO çalışması açısından sorgulatabilir ve size çok fayda sağlayacak bir rapor edinebilirsiniz. (A urlsini A kelimesi üzerinden sorgulatabilir, hem içeriksek hem teknik anlamda SEO önerileri alabilirsiniz.) Seranking'in bu konudaki önerilerinin çoğunun da faydalı olduğunu da söylemeliyim. Peki bu modül nasıl işliyor? Cevabı video içeriğimde:

Seranking ile Pek Çok Konuda SEO Analizi Yapabilirsiniz

Seranking yukarıda anlattığım pozisyon takibi ya da On-Page SEO haricinde de web sitesi denetleme, backlink raporları gibi özellikleri de içerisinde barındırmaktadır. SEO çalışmalarınızda Seranking ile bir çok konu başlığı altında analizler yapabileceğinizi sizlere söyleyebilirim. Bu açıdan bu aracı kullanmanızı önerirken hiçbir reklamsal anlamda bir beklentimin olmadığını amacımın sadece sizlere fayda sağlamak olduğunu da belirtmek isterim. Seranking ile içeriklerinize ait organik anahtar kelimeleri takip etmek, rakiplerinize ait durumları gözden geçirmek gibi bir çok ayrıntı hakkında analizler yapabileceğinizi de belirtmek isterim.

Son bir not düşmekte de yarar görüyorum ki, backlink raporlaması konusunda Seranking bana göre rakipleri kadar iyi değil. Hep övecek değiliz elbette... :)

SEO çalışması sürdüren ajanslar, freelancerlar, ve bireysel SEO çalışmaları yapanların bu aracı kullanmasını şiddetle öneririm. Rakiplerine göre daha makul ücretler ile kullanıma sunulan bu aracı ücretsiz olarak da deneyebilirsiniz. Seranking

Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yazın
Yorumunuz
Eposta (Yayınlanmayacaktır)
İsim
Web Sitesi

Konuyla alakalı içerikler:

Wordpress ve SEO 10/02/2023

Desteğe mi ihtiyacınız Var?

Google Ads, SEO ve Eticaret konularında profesyonel hizmeti bizden alabilirsiniz.

Eğitime mi ihtiyacınız Var?

Mert Şener Hakkında?

Google Ads, SEO ve E-ticaret alanında 18 yıllık bir tecrübe ile yüzlerce firmaya hizmet vermiş, profesyonel bir geliştiricidir...