SEO Çalışmalarında İçeriğin Önemi

11/11/2020

SEO Çalışmalarında İçeriğin Önemi

Web sitesinin ziyaretçi trafiğini arttırmak için yapılan SEO çalışmalarında uygulanması gereken birçok kriter bulunmaktadır. Sitenin link yapısı, mobil uyumlu olması, ssl sertifikası, kullanılan kodlama ve daha bir çok kriter içerisinde uygulanması gereken ve çalışmaları devamlılık gerektiren kriter ise içeriktir. Elbette web sitelerinin içerikleri olur, ama doğru şekilde içerik sağlıyor muyuz, içerik güncelliğine dikkat ediyor muyuz, içeriğin hangi özelliklere sahip olmasına dikkat etmeliyiz gibi sorulara yazımda yanıt vereceğim.

Özgün İçerik Ne Demektir?

En basit anlamda web sitenize eklediğiniz içeriklerin kopya içerik olmamasını kastetmektedir. Web sitenize ekleyeceğiniz tüm içerikler benzersiz olmalıdır. Yani farklı web siteleri üzerinden birebir alınarak web sitelerine eklenen içerikler faydadan çok zarar getirmektedir. İçeriklerinizi hazırlarken sitenizdeki tüm sayfaların içeriklerini özel olarak oluşturmalısınız. Hakkımızda, Hizmetler, Ürünler ve hatta Haberler gibi sitenizde bulunan tüm sayfalar için içerikler özgün olarak oluşturulmalıdır.

Doygun İçerik Ne Demektir?

Hizmet verdiğiniz alan, anlatmak istediğiniz konuyla ilgili tüm bilgileri detaylı bir şekilde oluşturarak ziyaretçilerinize sunmalısınız. Örneğin, bir sitenin Hakkımızda sayfasını ele alalım. "Firmamız 1970 yılından beri inşaat projeleri yürütmekte ve üstlendiği tüm projeleri uzman ekibiyle başarı ile teslim etmiştir." Bir çok firmanın web sitesinde sektörüne uygun benzer şekilde klişeleşmiş bu bilgilere ulaşmak mümkündür. Ancak elbette bu kendinizi anlatmada yeterli bir bilgi değildir, üstelik basmakalıp bir bilgi olduğundan da ilgi çekmekten uzaktır. Burada yapılması gereken özgün olarak ve ziyaretçiye tüm bilgileri verecek şekilde bir Hakkımızda sayfası kaleme almaktır. Firmanızın kuruluş yılı, uzmanlaştığı konular, referans olacak projelerin niteliği, göz önünde olduğunuz ve sizi diğer firmalardan ayıran özel noktalar bu yazıda açıklayıcı bir şekilde verilmelidir. Bu yazı sayesinde hem daha samimi; hem de daha gerçekçi bir şekilde kendinizi ifade etmiş olursunuz.

İçerik Hazırlarken Dikkat Edilecek Noktalar

Öncelikli olarak amacınız her zaman ziyaretçi memnuniyetini sağlamak olmalıdır. Sizin için önemli olan anahtar kelimelerinizi belirleyin ve bu anahtar kelimeler aracılığıyla Google'ın sizin web sitenize yönlendirme yaptığını düşünün. Karşılaştığınız içeriği de bu gözle değerlendirin. Bu metin, ziyaretçiyi memnun edecek ölçüde kaliteli bir bilgi sağlıyor mu; yoksa başka bir çok web sitesinden de ulaşılabilecek basit bir içeriğe mi sahip?

Web sitenizin yapısı da içeriklerinizin okunabilir olmasında oldukça önemli bir konudur. İçerik metinlerinizi nasıl ki ziyaretçi memnuniyetini göz önünde bulundurarak hazırlıyorsanız, sitenizin yapısını da ziyaretçi memnuniyetini göz önüne alarak hazırlamalısınız. Gereksiz haraket sağlayan öğeler, içeriği okumayı zorlaştıracak renklendirmelerden kaçınmalısınız.

Tıklanan tüm sayfaların hızlı açılması her zaman size artı puan kazandıracaktır. sitenizin mobil uyumlu olması ziyaretçinin mobil cihaz üzerinden de rahat okuyabileceği anlamına geleceğinden, mobil cihazdan giriş yapan ziyaretçileriniz için de memnuniyeti sağlayacaktır.

Seo Çalışmasında İçeriğin önemi

Yeni bir web sitesine sahip olacağınızı düşünelim. Öncelikle sitenizde yer alacak tüm başlıkları belirlemelisiniz. Böylece konular ve başlıklar arası geçişleri pratik olarak sağlayabilir ve birbiriyle ilintili alanları aynı başlıklar altında gruplayabilirsiniz. Bu konu ziyaretçinizin sitenizde daha çok vakit geçirmesi açısından işinize yarayacaktır. Bir anahtar kelimeyle sitenize ulaşan yeni bir ziyaretçi, okuduğu içerikten memnun kaldığında diğer sayfalarınıza da tıklayacak, bu içerikleri incelemek için de sitenizde vakit geçirecektir.

Web sitenizin tüm içeriklerini buna göre hazırlayıp yayına aldıktan sonra da içerik eklemeye devam etmelisiniz. Belirttiğimiz gibi Google özgün içeriğe ve detaylı açıklamalara önem verir. Sitenizin arama sonuçlarında sunarken, aranan kelimenin sitenizde ne kadar karşılanabilir olduğuna bakacak ve sonuçları da bu detaya göre dizecektir. Sitenizin güncelliğini koruması da önemli bir detaydır. Bu yüzden tüm hizmetlerinize dair bütün sayfalara detaylı açıklamaları vermiş olsanız bile, belli aralıklarla sitenizi yeni içeriklerle beslemeye ve sitenizi güncel tutmaya devam etmelisiniz. Sitenizde bir Blog başlığı oluşturarak bu kısma işinizi anlatan makaleler ekleyebilirsiniz. Sizin için önemli anahtar kelimeleri göz önünde bulundurarak bu kelimeleri karşılar nitelikte metinler ekleyebilir, böylece sitenizi güncel tutabilirsiniz.

Mevcut bir web siteniz hali hazırda var; web sitenize daha fazla içerik eklemek istiyorsunuz. Bu durumda nasıl bir yol izlemelisiniz?

Web sitenizi güzelce hazırladıktan sonra da içerik eklemeye önem vermelisiniz. Yeni bir web sitesinde olduğu gibi yıllardır yayında olan bir web sitesi de zaman zaman güncellenmeye ihtiyaç duymaktadır. Yeni ekleyeceğiniz içeriklerinizi oluşturmak için bir Blog sayfası oluşturabilirsiniz. Bu sayfanın içerisine firmanızı ve işinizi yansıtan metinleri düzenli olarak ekleyebilirsiniz. Bunun yanısıra sitenizdeki mevcut içerikleri de elden geçirmelisiniz. Eski içeriklerinizi de elden geçirerek güncelliğini kaybetmiş içerikleri yayından kaldırmalı ya da güncel bilgilere uygun şekilde yeniden düzenlemelisiniz. Çok kısa içerikleriniz varsa, bu içerikleri benzer konulu içeriklerle birleştirerek daha detaylı sayfalar elde edebilirsiniz ve güncellemeleri düzenli olarak haftada 2-3 yazı şeklinde sitenizde paylaşabilirsiniz. Eğer buna vakit bulamıyor ya da içinize sinen içerikler hazırlamakta yetersiz kalıyorsanız, içerikleriniz için profesynel hizmet almaktan çekinmeyin. Bu özenli çalışmanızın emin olun ki, sizi tatmin edecek getirileri olacaktır.

Seoda Başarı İçin İçerik Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçerikte Görsel Kullanımı Önemi

Belirttiğimiz gibi bir web sitesinin yapısı ve içerikleri her zaman ziyaretçi memnuniyetini sağlar nitelikte olmalıdır. Sitenize eklediğiniz her içerik ziyaretçi çıkarını gözetmelidir ki, web sitesini amacını karşılar nitelikte takip edilmiş olabilsin. Bu durumda içerik görselleri size nasıl destek olacak, bu konuda da bilgileri paylaşalım.

Yazımızdan da anlaşıldığı üzere, çok kısa ve açıklaması kısır içerikler sitenize fayda sağlamaz. Anlatmak istediğiniz ve işinizle ilgili detaylar içeren tüm bilgileri doygun olarak anlatmalısınız. Bunu yaparken de gereksiz tekrarlardan ve konudan uzak içeriklerden kaçınmalısınız. Diyelim ki, kendi yazı bilginiz oldukça yeterli, hakim olduğunuz konuda faydalı bilgiler içeren, akıcı içerikler yazabiliyorsunuz. Yazınızın da gayet açıklayıcı bir biçimde 1000 kelimelik bir yazı olduğunu düşünelim. Metin ne kadar akıcı, ne kadar keyifli olursa olsun, bu metni güzel görsellerle desteklemeniz yazının okunabilirliğini kolaylaştıracak ve ziyaretçinizin yazıya olan ilgisini de canlı tutacaktır. Bilgi verdiğiniz konuyla alakalı 1-2 görsel kullanılması yazınızın hem daha şık görünmesine yardımcı olur; hem de okunabilirliğini kolaylaştırır. Yazılarınızda özen gösterdiğiniz özgün içerik konusu, görsellerinizin özgünlüğü için de geçerlidir. İlgi çekici ve çözünürlüğü yüksek görsel kullanımına dikkat etmelisiniz.

İçeriklerin Düzenli Kontrol Edilmesi

Yukarıda belirttiğimiz tüm çalışmalar, web sitenizin içerik olarak SEO'da başarılı olmasını garantileyecektir. Bu başarıyı elden bırakmamak için düzenli olarak içerik eklemelerine devam etmelisiniz. Haftada 2-3 yeni özgün içerik, sitenizi güncel tutacak ve gelişimine de katkıda bulunacaktır. Site ziyaretçi analizinde oldukça önemli bir araç olan Google Analytics'i kullanarak site ziyaretçilerinizi de düzenli olarak takip edebilirsiniz. Google Analytics sayesinde hangi sayfalarınızın daha çok ziyaretçi çektiğini görebilir, bu konulara ağırlık vererek daha geniş ve ilgi çekici içerikler paylaşabilirsiniz. İlgi çekmeyen içerikleriniz için de geliştirmeler yapabilirsiniz.

Web sitenizi her zaman güncel tutmalısınız ve içeriğindeki bilgilerin güncelliğini de düzenli olarak takip ederek geliştirmelisiniz. SEO'da içerik bir sabır çalışmasıdır. Bu emekleriniz sitenize daima olumlu geri dönüşler sağlayacaktır.

SEO Başarısı için Öneriler başlıklı blog yazım ilginizi çekebilir.

Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yazın
Yorumunuz
Eposta (Yayınlanmayacaktır)
İsim
Web Sitesi

Konuyla alakalı içerikler:

Wordpress ve SEO 10/02/2023

Desteğe mi ihtiyacınız Var?

Google Ads, SEO ve Eticaret konularında profesyonel hizmeti bizden alabilirsiniz.

Eğitime mi ihtiyacınız Var?

Mert Şener Hakkında?

Google Ads, SEO ve E-ticaret alanında 18 yıllık bir tecrübe ile yüzlerce firmaya hizmet vermiş, profesyonel bir geliştiricidir...