SEO Başarısı için Öneriler

02/12/2020

SEO Başarısı için Öneriler

SEO çalışmalarında başarılı olmanız için belki yüzlerce başlığı çıkarabilir ve detaylandırabilirim. Ancak gittikçe rekabeti artan SEO çalışmalarında temel olarak neler üzerinde yoğunlaşmanız gerektiğini, ayrıntılara çok takılmadan ya da çok fazla başlık açmadan önem vermeniz gereken asıl unsurları bu yazımda sizler için genelleyerek ve anlaşılır olması açısından daha az başlık halinde sizlere aktarmaya çalışacağım.

Öncelikle Google'da üst sıralarda yer almanın formülü esasında çok basittir. Bu formülü kullanıcı memnuniyeti ya da yararı olarak belirtmek tam anlamıyla doğru olacaktır. Bu anlam ilgili web sitesinin ziyaretçisini memnun etmesi anlamını taşır. Yani bir web sitesi kullanıcılarını çoğunlukla memnun ediyor, gerekli bilgilendirmeyi detaylı şekilde yapıyor, sitenin ziyaretçileri ilgili sitede ortalama üzerinde vakit geçiriyor ve bu siteyi başka site ya da sosyal medya üzerinde paylaşıyor ise bu site gerçek anlamda kullanıcısını memnun etmiş demektir. Bu kriterde Google gözünde ziyaretçi tarafından yapılan arama sorgusu için ilgili siteyi üst sıralara taşıma algoritmasını öne çıkarıyor. Bu yazıda SEO çalışmaları için asıl önemli olanın web sitesinin kullanıcısını memnun etme olduğu ve bunun nasıl sağlanacağı hakkında fikir ve tecrübelerimi sizlerle paylaşacağım...

SEO Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bir web sitesinin arama motorlarında daha fazla kelime ile üst sıralarda yer alması ve buna bağlı daha çok trafik almasını sağlayacak çalışmaların tümünü SEO olarak adlandırabiliriz. Search Engine Optimization kavramının kısaltması olan SEO'nun Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonudur. SEO çalışmalarının ana amacı çalışma yapılan web sitesi ile ilgili anahtar kelime veya kelime öbeklerinde bu siteye arama sonuçlarında daha yüksek konumlandırma sağlamak ve buna bağlı web sitesinin organik ziyaretçi sayısını arttırmaktır...

Yazımın başında belirttiğim gibi çok fazla teknik tabir ya da deyime girmeden SEO çalışmalarının esasında ne kadar basit bir temel üzerine kurulduğunu sizinle paylaşmak istiyorum. Basit derken elbette bu çalışmanın kolay olduğunu kastetmiyorum. Burada kavram kargaşası yaratmadan SEO çalışmalarında başarılı olmanın ana fikrinin esasında basit ve uygulanabilir olduğunu vurgulamak istiyorum. SEO çalışmalarında düşünmeniz ve emek vermeniz gereken 2 önemli unsur bulunmakta:

  1. Web Sitesi Altyapısı
  2. İçerik

Web Sitenizin Altyapısı %100 SEO Uyumlu Olmalı

İçerik konusunun önemine geçmeden evvel, web sitenizin arama motorlarında başarılı olması için bazı özelliklere kesinlikle sahip olması gerektiğini belirtelim. Bu özelliklerin tamamı ziyaretçilerinizin memnuniyetini, güvenliği ve sitenizde kolay gezinmesini sağlayacan unsurlardır ve kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Peki nedir bu altyapısal özellikler:

  • Mobil uyum - responsive tasarım özelliklerine sahip olmak
  • SSL sertifikasına sahip olmak
  • Kaliteli bir hosting - barındırma servisi ile çalışmak
  • Kesintisiz yayın sağlamak
  • Hızlı çalışan bir yazılıma sahip olmak
  • SEO uyumlu linkler oluşturmak
  • Kullanıcılara kolay kullanım ve ulaşım sağlamak
  • Favicon oluşturma, Google Analytics Entegresi gibi özellikleri barındırma

Bu yukarıda belirttiğim tüm özelliklerin ana amacı kullanıcılarınızı memnun etmek üzerine kuruludur. Dolayısı ile bunları sağlamadan başarılı bir SEO çalışması sonucuna ulaşamazsınız. Mesela mobil uyum neden önemlidir? Çünkü web siteniz açılan her ekranda kusursuz görüntülenir ise kullanıcılarını memnun eder. İçeriklerinizin okunması kolaylaşır. Eski tip bir web sitesine sahipseniz kullanıcılarınız içeriklerinizi görüntülemekte zorlanacağı gibi sayfa arası geçişlerinde de sıkıntı yaşayabilirler. Bu da web sitenizi erken terk etmelerine ve olumsuz SEO skoru elde etmenize yol açabilir. Ya da yavaş bir web sitesine sahipseniz ziyaretçileriniz beklemekten sıkılabilir ve daha sitenize girdikleri sayfanız yüklenmeden sitenizi terk edebilir. Bu yüzden web sitenizin hızından, içeriğin konumlandırılmasına kadar pek çok detay SEO çalışmaları için oldukça önemlidir. Hızlı açılan, sayfaları arası geçişleri kolay olan, tüm ekranlarda kusursuz görüntülenen, SSL sertifikası ile ziyaretçilerinin kullanıcı bilgilerininin güvenliğini sağlayan web siteleri altyapısal olarak SEO uyumludur. Bu kriterlere sahip web sitelerinin artık içerikleri ile SEO çalışmalarında fark yaratmaları gereklidir.

İçerikleriniz SEO Çalışmalarında Kaderinizi Tayin Eder

Web site altyapınızı doğru oluşturduktan sonra artık tek bir kriter sizin web sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını belirleyecektir: Bu kriter kesinlikle "içerikleriniz"... Web sitenizin tüm içeriklerini oluştururken özenli olmanızı, kaliteli ve özgün içerik üretmenizi öneriyoruz. İlgi çekici, daha önce yayınlanmamış bir içeriği web sitenizde paylaşmanız ziyaretçilerinizin ilgisini çekeceği gibi, siteniz için yeni ziyaretçiler edinmenizi de sağlayacaktır. İşte bu da başarılı bir SEO çalışması için anahtar olarak belirtebileceğimiz bir döngüdür.

Kaliteli ve Özgün İçerik Ziyaretçi Çeker

Emek verilen, tasarlanarak oluşturulan içerikler ziyaretçilerinizin ilgisini çeker. Bunları okurlar ve başka sitelerde ve sosyal medyada paylaşırlar. Bu da size yeni ziyaretçilerin kapısını açar. İşte bu yüzden özgün ve ilgi çekici içerikler yayınlamanız oldukça önemlidir. İçerik üretmek için vakit ayırın, emek verin ve doğru içerikler üretin. SEO çalışmalarınızın başarılı olması için bu belirttiklerime dikkat etmeniz size kalıcı bir fayda getirecektir.

İçeriklerinizi Kullanıcılarınız için Üretin

İçerik üretirken arama motorlarını düşünmeyin, içeriğinize ve ziyaretçilerinizin ilgisini çekmesine odaklanın. Ziyaretçilerinize ilgi çekici, özgün içerikler yaratmak size düşünemeyeceğiniz kadar fayda sağlayacaktır. İçeriklerinizde aklınızdan geçen anahtar kelimeleri sürekli tekrarlamak yerine ziyaretçilerinizin kolay okumasını sağlayan, akıcı ve hikayenize uygun cümlelere yer verin. Arama motorlarının dikkatini çekmek için sık tekrarladığınız kelimeler, anlatım bozukluğu olan cümleler inanın ki yakın zamanda size eksi puan olarak yansıyacaktır. Başta Google olmak üzere tüm arama motorları algoritmasını kullanıcı memnuniyeti üzerine kurmakta ve tüm çalışmalarını bu şekide geliştirmeye çalışmaktadırlar.

İçeriklerinizde Görsellere Yer Verin

Web sitenizdeki içeriklerde görsellere yer verin. Bu görsellerin özgün olmasına dikkat edin. Kendinizin yarattığı ya da çektiği görseller içeriklerinize oldukça fazla katkı sağlayacaktır. Başka sitelerde yayınlanan görselleri kullanmamanızı ve kendi yarattığınız görselleri içerikleriniz içerisinde kullanmanızı öneririm.

Görsellerinizi Optimize Edin

Bahsettiğim bu görselleri içerikleriniz arasına serpiştirmeden önce bu görselleri kaliteleri bozulmadan sıkıştırmaya özen göstermelisiniz. Bu web sitenizin hızlı çalışmasına oldukça katkı sağlayacaktır. Görselinizi oluşturduktan sonra tinypng.com veya benzeri bir site üzerinden optimize etmeniz mümkün...

Videolar İlgi Çeker

İçerikleriniz arasında videolara yer vermeniz kullanıcılarınızın olumlu deneyimini arttıracaktır. Bu yüzden Youtube üzerinde bir kanala sahip olup video içerik üretmeniz size oldukça katkı sağlayacaktır. Bu videoları Youtube'un size verdiği embed kodlar ile web site içeriklerinizde paylaşabilirsiniz.

Sabırlı Olmak

SEO çalışmalarında başarılı olmanın en önemli unsurlarından birisi de sabırlı olabilmektir. Altyapı, içerik derken bir sürü değişken uygulanan SEO çalışmalarında belirlenen strateji dahilinde sabırlı olmak, olumsuz bir durumda hemen negatif düşünüp yanlış kararlar almak SEO çalışmalarında olumsuzluk yaratabilir. Bu yüzden başlangıç stratejisine uygun adımlar ile çalışmalara devam etmek, olumsuz durumlarda bilimsel düşünerek ilerlemek daha doğrudur.

Profesyonel Destek Almak

SEO konusunda içerik üretimi gibi önemli konularda yetersiz olabilirsiniz ya da vaktiniz olmayabilir. Bu gibi durumlarda profesyonel SEO hizmeti almanızı öneririm. Ülkemizde çok başarılı SEO danışmanlığı hizmeti veren birey ya da firmalar mevcut. Bu konuda benden de destek alabilirsiniz: Bana Ulaşın

SEO Çalışmalarında İçeriğin Önemi başlıklı blog yazım ilginizi çekebilir.

Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yazın
Yorumunuz
Eposta (Yayınlanmayacaktır)
İsim
Web Sitesi

Konuyla alakalı içerikler:

Wordpress ve SEO 10/02/2023

Desteğe mi ihtiyacınız Var?

Google Ads, SEO ve Eticaret konularında profesyonel hizmeti bizden alabilirsiniz.

Eğitime mi ihtiyacınız Var?

Mert Şener Hakkında?

Google Ads, SEO ve E-ticaret alanında 18 yıllık bir tecrübe ile yüzlerce firmaya hizmet vermiş, profesyonel bir geliştiricidir...