Semrush Web Site Denetimi

07/02/2022

Semrush Web Site Denetimi

Bu içeriğimde Semrush ile ilgili bir başka modülü sizlerle paylaşmak istiyorum. Geçen günlerde Semrush'ın On Page Seo modülünü sizlere anlatmaya çalışmıştım. Bugün de Semrush’ın site denetimi modülü ile ilgili bir genel bakış yapalım istedim. Semrush site denetimi web sitenizin teknik seo ve içerikleri ile ilgili doğru, yanlışları ve eksiklikleri size göstermesi - öneriler sunması bakımından oldukça yararlı bir kaynak. Göz atmanızı ve hatalarınızı görüp, düzeltmeler için fikirler edinmenizi öneririm.

Semrush Web Site Denetimi Modülü

Semrush bu modülünde web sitenize ait tüm urlleri inceliyor ve her biri için ayrı ayrı raporlar çıkartıyor. Web sitenizdeki kritik SEO hata ya da eksikliklerini sizlere gösteriyor. Hangi urllerde hatalarınız var, ve nasıl bunları düzeltebilirsiniz gibi önerileri de sizlere sunuyor. Öncelikle bunun bir yapay zeka olduğunu göz önüne almalı ve verdiği önerileri teker teker inceleyip doğru bulduklarınızı web sitenize uygulamanızı öneririm. Paylaştığım videoda kendi sitemin raporunu inceleyerek sizlerle paylaştım. Videonun sizlere fikir verip yararlı olacağını düşünüyorum :)

Semrush üzerinde web site denetimi modülüne ilk baktığınızda sitenize ait bir skor göreceksiniz. Bu Semrush'ın web sitenizi denetledikten sonra kendi yapay zekasının verdiği bir puan. Bu skorunuz elbette 100 puana ne kadar yakın ise o kadar sağlıklı bir siteye sahip olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Sadece Semrush'ın değil diğer bütün SEO araçlarının (Ahrefs, Seranking vs...) bu denetimlerine göz atmanızda fayda olduğunu söyleyebilirim. Sonuçta her biri farklı bir yapay zeka kullanmakta ve bu farklı farklı kaynakları değerlendirmek web sitenize en iyi uygulamayı yapmanızı sağlayacaktır. Yani her SEO aracının bu tip denetimlerini iyi okumak, dikkate almak ve varsa hatalarınızı düzeltmek SEO çalışmaları açısından oldukça önemli.

Semrush Neleri Denetliyor?

Semrush'ın web sitenizle ilgili teknik ve içeriksel hemen her konuda faydalı bir denetim sağladığını - buna bağlı etkili bir rapor ortaya çıkardığını sizlere söyleyebilirim. Semrush'ın ortaya çıkardığı raporu okumak ve fikirler edinmek, SEO çalışmalarında sizlere olumlu katkılar sağlayacaktır.

Kırık Bağlantılar - Çalışmayan Görseller

Öncelikle web sitenizde bulunan kırık linkleri size tespit ediyor. Kırık bağlantılar web sitenize SEO açısından oldukça zarar veren unsurlardır. Semrush ile kırık bağlantılarınızı tespit edip, düzeltme yolunda çalışmalar yapabilirsiniz. Benzer şekilde çalışmayan görsellerinizi yani önceden yüklenmiş ancak dosyası silinmiş olan görsel kodlarınızı ve hangi urlde bulunduklarını size gösterir. Bu şekilde bu kodları web sitenizden kaldırmak için fikir edinmiş olursunuz.

H Etiketleri - Title - Description

H etiketi kullanımı, eksiklikleri gibi konularda da bu modülün raporlarından faydalanmak mümkün. Benzer şekilde bu modül ile title ve description kullanımları ile ilgili de hataları ya da eksiklikleri tespit etmek oldukça kolay. H1 etiketlerinin, titleların benzersiz olup olmadığını kontrol etmesi, kopya olan H1 ve titleları size liste halinde sunması bu modülün güzel özelliklerinden... Her url yani içeriğinizin H1 etiketi ve titleının benzersiz olması gerektiğini de not olarak buraya düşebilirim. Modülün gereğinden uzun ya da kısa title ve description alanlarınızı da size URL halinde listelediğini söyleyebilirim. Böylelikle eksik ya da fazla olan değerleri görebilir ve SEO çalışmalarınızda kolaylık sağlayabilirsiniz. Ek olarak web sitenizde H1, title ve description bulunmayan urlleri de size gösterir.

Kısa İçerikler

Kelime sayısı az olan içerikleri size sunan Semrush'ın bu raporunu dikkatlice analiz etmenizi öneririm. Kısa olan ve birbirleriyle alakalı olan içeriklerinizi tek bir içerik altında toplamanızı, ilgili içeriği tek başına geliştirmenizi ya da böyle bir imkan bulunmuyor ise bu kısa olan içeriklerinizi silmenizi öneririm. Onlarca kısa içeriğe sahip olmak yerine tek ve kuvvetli bir içeriğe sahip olmanızı öneririm. Çünkü SEO içeriklerin ziyaretçilerine yeterli bilgiyi sunmasını ister. Kısa içerikler bu bilgiyi maalesef yeterli olarak veremezler. Dolayısı ile iyi bir içerik, kullanıcısına fayda sağlaması için yeterli uzunlukta olmalı ve konu ile ilgili tüm detayları içerisinde barındırmalıdır.

Bir içerikte kelime sayısı en az ne kadar olmalıdır şeklinde bana sıkça soru gelir... Bu soruya bir içerik minimum 1000 kelime ya da 2000 kelime olmalıdır şeklinde cevap vermek doğru bir değerlendirme olmaz. Bir içerik ziyaretçisine doğru ve yeterli bilgiyi vermelidir. 2000 kelime özgün olmayan karmaşık bir içerik yerine 1000 kelime özgün, kaliteli ve yeterli detayı barındıran içerik daha iyidir. Burada anlamamız gereken ise şudur ki, hiç bir içerik 200-300 kelime ile yeterli ve doygun bilgiyi sağlayamaz. Bu yüzden belirli bir uzunlukta olan içeriklerin yeterli bilgiyi verdiğini belirtebiliriz. Ancak bunun ne kadar uzunlukta olması gerektiği konuya göre değişkenlik gösterebilir.

Şunu da belirtmeliyim: Semrush iletişim sayfanızı da kısa içeriğe sahip uyarıların altında gösterebilir. Bence bunu dikkate almanıza gerek yok...

İç Bağlantılar

İçeriklerinize web sitenizde birden fazla bağlantı verilmesi urllerin güçlenmesi açısından oldukça önemlidir. Semrush bir ya da hiç bağlantısı olmayan urlleri size gösterir. Bu da raporladığı içeriklere web sitenizin diğer alakalı içeriklerinden iç bağlantı vermeniz için size fikir sunabilir. Bir içeriğinize alakalı olan diğer içeriklerinizden iç bağlantı vermeniz SEO çalışmalarında size fayda sağlar. Bu aynı zamanda kullanıcılarınızın benzer içeriklerinize kolay ulaşmasını sağladığı için kullanıcı deneyimi konusunda da önemli bir unsurdur.

Görsel Optimizasyonu

Semrush web site denetim modülü ile gereksiz - büyük ebatlara sahip olan görsellerinizi saptayabilir ve bunlar ile ilgili önlemler alabilmek için fikirler edinebilirsiniz. Ek olarak görsellerinizde alt etiketi kullanmak oldukça önemlidir; bu konuda eksik olan görselleri de bu modül üzerinden kolayca görüntüleyebilirsiniz.

Teknik SEO

SemRush site haritanızı ya da robots.txt dosyalarınızı da denetler. Semrush bu dosyalarda var olan hatalarınızı görüntülemek ve bunları düzeltmek için de oldukça yararlıdır. Semrush Javascript ve CSS dosyalarınızı da analiz eder. Bu dosyaların yoğun kullanıma sahip olanları ile ilgili olanları için size öneriler sunar. Ya da bu dosyaları sıkıştırmanız gerektiğini size bildirir. Modül bunların yanı sıra kırık olan dış bağlantıları ya da no follow kullandığınız harici bağlantıları da size gösterir.

Semrush Ücretli mi?

Semrush gelişmiş özelliklerini kullanabilmek için ücretli bir uygulamadır. Türkiye tarafından bakıldığında USD bazlı fiyatlandırmalarının size biraz fazla gelmesi olağan. Ancak sunduğu özellikler çerçevesinde bu ücretlerin karşılanabilir olduğunu sizlere belirtebilirim. Ek olarak 7 gün süresince Semrush'ı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz. Ancak bu deneme sürecini başlatmak için geçerli bir kredi kartı tanımlamanız gerektiğini belirtmeliyim. İlgili süre dolmadan aboneliğinizi iptal edebilir ve kartınızdan hiçbir ücret çekilmeden Semrush'ı deneyebilirsiniz. Ayrıca limitli özellikleri ile Semrush'ı süresiz olarak ücretsiz kullanabilirsiniz.

Semrush ile SEO çalışmalarınızda yüzlerce urlye sahip olan bir web sitesine ait hataları - eksiklikleri kolayca tespit edebilir ve yapılacaklar konusunda bir çalışma biçimi geliştirebiliriz. İlerleyen günlerde Semrush’ın diğer modülleri ile ilgili içerikleri de sizlerle paylaşıyor olacağım. Umarım bu içerik sizlere faydalı olmuştur.

Yorumlar
11/Ocak/2023 (23:28:28) tarihinde Volkan Kandemir yazdı:
Çok güzel bir çalışma olmuş, teşekkürler.
Bu yoruma cevap yaz
Yorum Yazın
Yorumunuz
Eposta (Yayınlanmayacaktır)
İsim
Web Sitesi

Konuyla alakalı içerikler:

Wordpress ve SEO 10/02/2023

Desteğe mi ihtiyacınız Var?

Google Ads, SEO ve Eticaret konularında profesyonel hizmeti bizden alabilirsiniz.

Eğitime mi ihtiyacınız Var?

Mert Şener Hakkında?

Google Ads, SEO ve E-ticaret alanında 18 yıllık bir tecrübe ile yüzlerce firmaya hizmet vermiş, profesyonel bir geliştiricidir...