Google Ads Kampanyalarında Web Sitesinin Önemi

04/12/2022

Google Ads Kampanyalarında Web Sitesinin Önemi

Daha öncelerde Google Ads üzerinde çok sayıda çöp hikayesini sizlerle paylaşmıştım. Yani Google Ads üzerinde yapılan yanlışlar ya da yapılması gerekenleri takip etmemek üzerine binlerce TL'nin boşu boşuna harcanmış olduğunu sizlere gerçek örnekler üzerinden aktarmaya çalışmıştım. Bu seferki örnek başka bir nedenden ötürü bütçesini çöp etmiş; birazdan bahsedeceğim :) Bugüne kadar yanlış dönüşüm kurulumu, negatif anahtar kelime kullanmama, yanlış hedefleme, yanlış kampanya kullanımı konularından ötürü boşu boşuna harcanan bütçelerden sıkça paylaşım yapmıştım...

Bu içerikte bahsetmek istediğim örnek ise reklamlarını kısmen doğru kurmuş olan bir işletmenin doğrudan web sitesi yüzünden parasını çöp etme üzerine dayalı :) Yani dönüşümleri doğru kurulan, negatif anahtar kelime takibi yapılan, doğru strateji üzerine kurulan reklamlar, etkili başlıklar ve açıklamalar oluşturulmasına rağmen bir başka sebepten ötürü reklam bütçesinin bir kısmını çöp etmiş. Yaptığım analizlerden çöp edilen miktarın işletme bütçesinin üçte biri olduğunu sizlere rahatlıkla söyleyebilirim.

Web Sitesi Hızı

İşletmenin web sitesi yani Google Ads reklamlarının yönlendirme yaptığı URL çok yavaş çalışmaktaydı. Bu reklamlardan gelen 3 tıklamanın 1'inin hiç siteye girmeden sayfayı kapatması anlamına gelmekte. Yani bütçenin üçte biri çöpe gitmekteydi... Google Ads üzerinde reklamlarınız tıklandığında ücret ödersiniz, bu örnekte 3 tıklamadan 1 tıklama sadece site yavaşlığı sebebi ile boşa gitmekteydi. Kısaca 100 tıklamanın 33'ünün boşu boşuna para harcadığını söylememiz mümkün.

Reklam verdiğiniz URL'nin hızlı açılması son derece önemlidir. Ziyaretçiler yavaş siteleri sevmez ve bir kısmı siteniz daha açılmadan sitenizi terkeder. Google Ads kampanyalarınızdan verimli sonuç almak istiyorsanız mutlaka hızlı açılan açılış sayfalarına sahip olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Özellikle ziyaretçilerinizin büyük çoğunluğunun mobil cihazlar aracılığı ile web sitenizi ziyaret ettiğini ve buna bağlı web sitenizin mobil uyumlu olması haricinde, mobil versiyonun da çok hızlı bir şekilde açıldığından emin olmalısınız.

Web Sitenizi Hızlandırmak için Öneriler

Web sitenizi hızlandırmak için yapabileceğiniz çalışmaları şu alanlar altında toparlayabiliriz: barındırma hizmetini gözden geçirmek, yazılımsal çalışmalar, görsel optimizasyonu ve gereksiz kodların ortadan kaldırılması...

Barındırma (Hosting) Hizmeti

Öncelikle web siteniz için profesyonel, kesinti yaşatmayan ve hızlı çalışan bir barındırma (hosting) hizmeti tercih etmelisiniz. Bu konuda ucuza kaçmanın sadece Google Ads konusunda değil, SEO çalışmaları ya da diğer dijital pazarlama alanlarında da size eksi sağlayacağını bilmelisiniz. Bu yüzden hosting - barındırma hizmeti seçerken yüksek donanımlı sunucular barındıran bir datacenter tercihi yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Türkiye'de hosting hizmeti için çok iyi, yüksek kapasiteli birçok datacenter ve bunlara bağlı hosting firmaları olduğunu sizlere söyleyebilirim.

Web Sitesi Yazılımı

Özel yazılım ya da hazır bir web sitesi yazılımı kullansanızda, web sitenizde öncelikle hızlı bir altyapıya sahip olmanız gerektiğini bilmeniz gerekli. İster özel yazılım, ister Wordpress ya da başka bir hazır altyapı tercih ettiğinizde web sitenizin hızlı bir şekilde çalışmasına önem vermelisiniz. Sitenizi oluştururken kişisel beklentileriniz ya da beğenileriniz yerine hedef kitlenize hızlı sonuç verme, onlara fayda sağlama üzerine odaklanmalısınız. Özellikle Wordpress kullananlar, bu altyapıya ait hızlandırma modüllerinden yararlanmalı ve profesyonel Wordpress uzmanlarından destek almalıdırlar. Yine web site yazılım ve tasarımında ucuza kaçmak işletmeniz için kötü bir tercih olacaktır. Çünkü iyi bir web sitesine sahip olmak için belirli düzeyde bir harcama - yatırım yapmanız gereklidir. Ucuz tercihler ilerisi için size çok daha pahalıya yol açacak sonuçları doğurabilir.

Görsel Optimizasyonu

Web sitenizdeki görseller doğrudan olarak web site hızınızı belirleyen kaynaklardır. Bu yüzden web sitenizdeki görseller için optimizasyon yapmak hayati derecede önem sağlar. Bunu yapmak için 2 tane ücretsiz kaynaktan yararlanabilirsiniz. Hiçbir teknik bilgiye sahip olmadan bu kaynakları kullanarak web sitenizde görsel optimizasyonunu rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu siteleri tinypng.com ve photopea.com olarak size sunabilirim. Bu kaynaklar görsellerinizin ölçülerini küçültmek ve boyutlarını düşürmek için sizlere oldukça fayda sağlayacaklardır.

Gereksiz Kodların Ortadan Kaldırılması

Web sitenizde bulunan CSS ve Javascript dosyaları da web site hızınıza doğrudan etki eden bir diğer unsurdur. Bunların doğru yapılandırılması, sıkıştırılması ve gereksiz olanların ortadan kaldırılması web sitenizin hızı için oldukça önemlidir. Bu yüzden tekrar belirtmeliyim ki, web sitenizi hızlandırmak için doğru ve profesyonel bir destek alabilir olmalısınız. CSS ve Javascript sıkıştırma ile ilgili web site tasarımcınızdan destek alabilir ya da ücretsiz olarak hizmet veren birçok web sitesinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimi

Web sitenizde kullanıcı deneyimini önemsemelisiniz. Hız bu konu için en önemli unsurdur. Hız haricinde kullanıcıların aradıklarını kolay bulmalarına yönelik çalışmalar yapmalısınız. Web siteniz hızlı, sayfalar arası geçişleriniz kolay ve güven veren bir yapıya sahipse dönüşümleriniz artacaktır.

Web Sitesini Önemsemek

Büyük bütçeler ayırıp Google üzerinde reklam çalışması yaparken, web sitenizde bir miktar yatırım yapmayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Web site yapınızın, içeriklerinizin, hızının ve kolay kullanımın Google Ads üzerinde başarılı olmanızı sağlayacak önemli bir unsur olduğunu bilmelisiniz. Bu yüzden Google'da reklam vermeden önce web sitenizi bu şekilde iyileştirdiğinizden emin olmalısınız. Yavaş, kullanıcı deneyimi kötü olan web sitesi ile Google Ads reklamlarından beklediğiniz performansı alabileceğinizi kesinlikle düşünmemelisiniz.

Google Ads: Parayı Sokakta Bulanlar El Kaldırsın başlıklı blog içeriği kesinlikle ilginizi çekecektir :)

Web Sitesini Geliştirmek için Neler Yaptık?

Bu örnekteki işletmenin web sitesini doğru bir şekilde yenileterek (tasarım, hız ve içerik) dönüşümlerde %30 oranında artış sağladığımızı söyleyebilirim. Açılış sayfa hızını arttırmak haricinde daha güven verici bir yapı ve dönüşümleri arttırmaya yönelik öğeler üzerinde çalışıldığını söyleyebilirim. (Sayfa solunda Whatsapp ikonu, diğer tarafta göze çarpan bir iletişim formu tasarlamak, yerleşimleri doğru kullanmak gibi.) Özetle bir ziyaretçi reklamı tıkladığında, işletmenin verdiği hizmeti görmesi, referanslarını incelemesi ve dönüşüm sağlaması açısından bir tasarım yapısı ortaya konuldu.

Sonuç

Günlük 1000TL bütçesi olan bu işletme sadece web sitesi yüzünden aylık 30.000TL bütçesinin 10.000TL'sini çöpe atmış. Bu işletmede, işletmenin web sitesindeki eksikliklerini tespit ederek, web sitesini profesyonelce iyileştirme yaparak kaybedilen bütçenin de etkili kullanılmasını sağladık... Ve sonuçta dönüşümlerde ciddi bir oranda artışı da gözlemledik. Çalışma özetinde önceden 10.000TL çöpe attığımız tutarın da ziyaretçiler anlamında siteyi ziyaret ederek dönüşümlere katkı sağladığını söyleyebiliriz.

Google Ads ile 1 Ayda 20.000TL Nasıl Çöp Edilir başlıklı içeriği de okumak ister misiniz?

Google reklamlarında web sitesi (açılış sayfası) verimlilik anlamında oldukça önemli bir unsurdur. Bu yüzden Google'da reklam verdiğinizde web sitenizin de hızlı olması ve kullanıcı deneyimini çok iyi sağladığından emin olmalısınız. Google Ads üzerinde sadece doğru reklam kurulumları yaparak her şeyin dört dörtlük olmasını beklemeyin :) Yani web sitenizde problemler varsa Google Ads üzerinde herşeyi doğru yapsanız dahi reklamlardan verim alamama ihtimaliniz olduğunu unutmayın.

Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yazın
Yorumunuz
Eposta (Yayınlanmayacaktır)
İsim
Web Sitesi

Konuyla alakalı içerikler:

Desteğe mi ihtiyacınız Var?

Google Ads, SEO ve Eticaret konularında profesyonel hizmeti bizden alabilirsiniz.

Eğitime mi ihtiyacınız Var?

Mert Şener Hakkında?

Google Ads, SEO ve E-ticaret alanında 18 yıllık bir tecrübe ile yüzlerce firmaya hizmet vermiş, profesyonel bir geliştiricidir...