Özel Yazılım VS Wordpress

08/09/2021

Özel Yazılım VS Wordpress

SEO çalışmalarında özel yazılım kullanmak mı, yoksa Wordpress altyapısı ile bir web sitesi kullanmak mı doğrudur sorusu Instagram üzerinde bugüne kadar bana çok kez soruldu. Bu konuda da geçen günlerde Instagram üzerinde bir anket yayınladım. Anket cevaplarına göre %55 Wordpress (143) - %45 Özel Yazılım (117) seçeneğini işaretlendi.

Bu içeriğimde sizlere konuyla ilgili fikirlerimi örnek ve detaylar ile belirtmek istedim. Öncelikle illa ki özel yazılım ya da Wordpress daha iyidir demenin çok doğru bir sonuç vereceğini söyleyemem. Ancak ikisinin de birbirlerine göre dezavantajları ve avantajları olabilir... Bu içeriğimde bu avantaj ve dejavantajları tecrübelerim ile paralel sizlerle değerlendirmek istedim.

Özel Yazılım mı? Wordpress mi?

Öncelikle ben yıllardır (2005 yılından bu yana) özel tasarım - yazılım çözümleri ile çalışmalarımı sürdürmekteyim. Bu süreçte Php yazılım dili ile Mysql veritabanı kullanarak binlerce site hazırladığımı söyleyebilirim. Son dönemde Wordpress altyapılı 2-3 site ile SEO çalışması gerçekleştirdim ve çalışmalara da devam etmekteyim. Yani Wordpress konusunda ciddi bir tecrübem ya da uzmanlığım yok ancak gördüğüm ya da kullandığım kadarı ile fikirlerimi sizlerle paylaşmak isterim. Öncelikle Wordpress ile de özel yazılım çözümü ile de çok hızlı ya da çok yavaş bir siteye sahip olabilirsiniz. Burada ana amaç doğru çözümü doğru yöntemlerle kullanmaktır. Yani ana amaç web sitesini hızlandırmaktır. Bunu özel yazılım bir altyapı çözümü ile de, Wordpress altyapısı ile de sağlamak bana göre mümkün. Konunun özeti olarak özel yazılım bir web sitesi ile de, Wordpress uygulaması ile de SEO çalışmalarında başarılı olmak bence mümkün.

Veritabanı Boyutları

Veritabanı konusunda özel yazılım bir çalışmanın daha düşük bir veri boyutuna sahip olacağı kesindir. Wordpress yapısı ve bazı gerekli eklentilerinden ötürü veritabanı olarak daha çok yer kaplayabilecektir. Ancak Wordpress içerisinde bu boyutu optimize etmek doğru eklentileri kullanarak mümkün. Burada Wordpress ile web sitenize ek yük getirdiğiniz modülü kullanıp kullanmamanın sizin için nihai önem taşıyıp taşımadığını kavrayabilmeniz önemlidir. Evet Wordpress size inanılmaz modüller sunabilir, bunlar sizin için elzem modüller mi, kullanmasanız ne olur gibi soruları kendi kendinize cevaplayarak bu konuda sağlıklı ilerleyebilirsiniz.

Site Haritası Konusu

Özel yazılımlarda site haritası (sitemap.xml) dosyasını doğru oluşturmak çok önemli bir konudur, çoğu yazılımcı da bunu doğru kullanmak için gerekli işlemleri yapmaz. Örneğin oluşturulan içeriklerin otomatik olarak buraya eklenmesi, silinen içeriğin buradan çıkartılması gibi... Oysa ki Wordpress kullanırken bu önemli dosya otomatik oluşur, içerik eklendikçe ya da silindikçe güncellenir. Wordpress kullanırken Yoast SEO veya All in One SEO eklentilerini kurmanız site haritanızın doğru yapılandırılması için yeterlidir.

Wordpress içerisinde sol menüden Eklentiler -> Yeni Eklenti Ekle menüsünden arama yaparak bu bahsettiğim araçları sitenize kurmanız oldukça kolaydır. Bu eklenti sadece sitenizin site haritası için değil, title ve description alanlarını da tanımlayabilmeniz için oldukça faydalı bir araçtır.

Konu özeti olarak özel yazılım tercih ettiğinizde doğru bir sitemap.xml dosyasına sahip olduğunuzdan emin olun. Sildiğiniz içeriklerin buradan otomatik kaldırılması ya da eklediğiniz yeni içeriklerin otomatik olarak burada yer alması SEO çalışmaları için oldukça önemlidir.

URL Yapılandırması

URL yapıları her iki sistemde de doğru kullanılabilir, bu yüzden karşılaştırma yapmıyorum. En doğru URL yapısı www.alanadi.com/urun-ismi ya da www.alanadi.com/urun/baslik şeklinde olmalıdır. Wordpress size bu kullanım olanağını sağlar... Özel yazılım çözümlerinde ise bu imkanı kendinize sağlatmanızı öneririm.

Wordpress Kolay Yönetime Sahiptir

Yönetim bakımından daha çok alana kendiniz müdahele etmek istiyorsanız da Wordpress'i tercih edebilirsiniz. Örneğin ana sayfanıza son 8 ya da sizin belirlediğiniz sayıda blog içeriğinizi kolayca yerleştirebilirsiniz, istediğiniz zaman da değiştirebilirsiniz. Ya da hizmetlerinize ait başlıkları ana sayfanıza kolayca ekleyebilirsiniz... Özel yazılımlarda bu kadar detaylı bir yönetim imkanı genellikle sunulmaz.

Özel Yazılım ile Daha Hızlı Bir Web Sitesine Sahip Olabilirsiniz

Çok fazla tasarımsal, öğesel değişiklik gerektirmeyen kısaca bir kurumsal site sahibi olmak istiyorsanız özel yazılım web sitesi SEO açısından size daha faydalı olabilir. Gereksiz hiçbir kod bulundurmayan sadece ihtiyaçlarınız için üretilmiş özel altyapıya sahip bir web sitesi Wordpress altyapısına göre daha hızlı çalışacak ve size SEO çalışmalarınızda artı değer katacaktır.

Web Site Hızı Konusu

Hız konusunda doğru barındırma (hosting) hizmeti ve doğru yapılandırma sağlandığında özel yazılım bir web sitesi illa ki Wordpress ile hazırlanandan önde olacaktır... Ancak bu demek değil ki, Wordpress bir site ile yavaş bir siteye sahip olursunuz. Doğru tema ve doğru eklentileri kullanarak Wordpress ile web verilerinde yüksek puanlar alan bir siteye sahip olabilirsiniz. Bu tamamen kullanım ihtiyaçlarınıza göre karar vereceğiniz bir seçimdir. Az içerikli siteler için özel yazılım, çok sayıda içerik barındıran siteler için Wordpress seçimi daha doğru olarak konuyu özetleyebilirim.

Hızlı Wordpress Temaları

Elbette bunlardan çokça vardır ama Wordpress için benim test ettiğim ücretsiz olan Neve ve ücretli olan Total temaların oldukça hızlı ve kullanıcı dostu olduğunu gözlemledim.

Özel altyapıda da, Wordpress için de kaliteli içerik üretmek SEO açısından oldukça önemli. Bu konuda altyapı değil, ilgi çekici, kaliteli içerik üretmek devreye giriyor... Ziyaretçileriniz bir bilgiye ulaşmak ve onunla ilgili merak ettiklerini gidermek üzerine web sitenize giriyor. Bu durumda içeriklerinizi özen göstererek hazırlamanız ve ziyaretçilerinize sunmanız oldukça önemli. İçeriğiniz iyi ise altyapınızın nasıl olduğunun bir önemi yok, sadece altyapınızın hızlı ve kullanıcı dostu olması SEO çalışmaları için yeterlidir. İçeriğiniz değerli ve özgün olsun, buna dikkat gösterin yeterli...

Özel yazılım bir çalışma yaparken gereksiz kodları kullanmamaya çalışın ve bu konuda çalışma yaparken bunu ekibinizle paylaşın. Wordpress içerisinde de bunları optimize eden ya da kontrol etmenizi sağlayan çok başarılı eklentiler var. Asset CleanUp eklentisi bu işlem için oldukça yararlı..

Özel altyapıda veritabanını minimal düzeyde tutmak mümkün ancak Wordpress çok detaylı özellikler sunduğundan ve her yapılan işlemi ayrı bir kayıt olarak veritabanına eklediğinden ötürü kendisine ait veritabanı çok kolay büyüyebiliyor, Wordpress kullananlar için yine test ederek önerebileceğim WP-Optimize eklentisini veritabanınızı optimize etmek için kullanabilirsiniz.

Ek olarak belirtmek isterim ki Wordpress kullanırken ihtiyacınız olmayan eklentileri kurmayın ya da kullanmadığınız eklentileri web sitenizden - Wordpress uygulamanız üzerinden kaldırın.

Özet olarak hız, altyapı ve içerik SEO için en önemli 3 unsur. Tasarım, kodlama, barındırma hizmeti ya da tema seçimi konularında doğru işlemler yaparsanız her iki altyapıda da (Özel - Wordpress) SEO çalışmalarında başarılı olursunuz. Tasarım ihtiyaçları, modül, bütçe gibi unsurları göz önünde bulundurarak kararsız olanlar özel yazılım ve Wordpress arasında seçimlerini yapabilirler.

Ben küçük ve orta işletme, bireysel siteler için özel tasarımdan yanayım. Daha çok modül ihtiyacı olan, her işlemi kendisi yapmak isteyenler için de Wordpress'i öneririm. Tekrar belirteyim hız, altyapı ve içerik SEO çalışmalarında başarılı olmanıza etki edecek en önemli faktörlerdir. Bir doktor, avukat ya da inşaat sektöründe faaliyet gösteren bir işletme için özel yazılım web sitesi önerebilirim. Ancak bir rehber, portal ya da fazla kişinin hizmet verdiği bir site için Wordpress'i tercih etmenizi öneririm.

Özel Yazılım ile Wordpress Teknik Destek Farkları

16 yıldır özel yazılım sunan firmamdan edindiğim tecrübeler doğrultusunda, özel yazılımda teknik destek almanız daha kolay olabilir. Ancak Wordpress için de bir destek araması yaptığınızda karşınıza çıkan sonuçlar ile sorununuzu çözmeniz oldukça kolay olabilir. Kodlama ile ilgili biraz tecrübeniz varsa Wordpress'i tercih edebilirsiniz, ancak bu konuya uzak iseniz özel yazılım hizmeti almanız sizin için daha iyi olabilir.

Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yazın
Yorumunuz
Eposta (Yayınlanmayacaktır)
İsim
Web Sitesi

Konuyla alakalı içerikler:

Wordpress ve SEO 10/02/2023

Desteğe mi ihtiyacınız Var?

Google Ads, SEO ve Eticaret konularında profesyonel hizmeti bizden alabilirsiniz.

Eğitime mi ihtiyacınız Var?

Mert Şener Hakkında?

Google Ads, SEO ve E-ticaret alanında 18 yıllık bir tecrübe ile yüzlerce firmaya hizmet vermiş, profesyonel bir geliştiricidir...