Google Ads Negatif Anahtar Kelimeler

25/01/2022

Google Ads Negatif Anahtar Kelimeler

Google ADS arama ağı reklamlarında negatif kelimeler kullanmak - tanımlamak kritik önem taşır. Geniş ve sıralı eşleme türü kullandığınız kelimeler farklı kelimeler eklenerek aranabilir ve reklamlarınızı tıklatabilir. Burada kampanyanıza başlamadan önce Anahtar kelime planlayıcısı ile kelimelerinizi taratabilir ve olası tıklama alacağı varyasyonlarını görüntüleyebilirsiniz. Bu araç ile size uygun olmayan kelimeleri bulup negatif olarak tanımlayabilirsiniz. Reklamınız yayınlanmaya başladıktan sonra arama terimlerinin günlük olarak incelenmesi ve gereksiz tıklama alan kelimelerin negatife eklenmesi oldukça önemlidir.

Kampanya Öncesi Negatif Kelimeleri Bulmak

Araçlar ve Ayarlar -> Anahtar Kelime Planlayıcı -> Yeni anahtar kelimeler keşfedin bölümünden anahtar kelimelerinizi sorgulatabilirsiniz. Bu alanda kampanyanıza başlamadan önce size uygun ya da sizinle alakalı ek kelimeler bulabileceğiniz gibi size uymayan negatifleri de tespit edebilirsiniz. Örneğin muhasebe yazılımı satan bir işletme, bu terimi sorgulattığında rakip markaların isimlerinin (X muhasebe yazılımı) ya da ücretsiz (ücretsiz muhasebe yazılımı) kelimesinin ciddi bir arama hacmine sahip olduğunu görebilir. Böylece rakip isimlerini ve bulduğu alakasız - kendisine fayda sağlamayacak kelimeleri negatif olarak tanımlayabilir.

Günlük Arama Terimi Takibi

Anahtar Kelimeler menüsü altındaki Arama Terimleri menüsünden reklamlarınıza kişilerin hangi aramayı yaparak tıkladığını görebilirsiniz. Yani arama terimleri reklamlarınızın gösterildiği ve tıklama aldığı net ifadeyi size gösterir. Bu alandaki terimleri dikkatlice inceleyerek negatif olan yani sizinle uyuşmayan terimleri bulabilir ve nagatif kelime olarak reklam ya da kampanyalarınıza tanımlayabilirsiniz. Örnek olarak muhasebe yazılımı sıralı eşleme türüne sahip anahtar kelimeniz bedava muhasebe yazılımı olarak aranmış ve tıklama almış olabilir. Bunu arama terimleri alanında görüntüleyebilir ve bedava kelimesini negatif anahtar kelime olarak ekleyebilirsiniz. Arama terimlerini günlük olarak inceleyip gereksiz kelimeleri negatif kelime olarak tanımlamak reklamlarınızın verimli olması ve gereksiz para harcamamanız için oldukça önemlidir. Bu yüzden size tavsiyem, her gün bir önceki günün arama terimlerini dikkatlice kontrol ederek gereksiz kelimeleri negatife almanızdır. Bu işlemi her günün bir iş parçası olarak görüp aksatmamanızı da şiddetle öneririm.

Negatif Kelime(ler) Nasıl Eklenir

Google Ads üzerinde negatif anahtar kelime tanımlamanın 2 yolu bulunmaktadır. Bunlardan birisi negatif anahtar kelime listesi oluşturmak, diğeri ise doğrudan kampanya veya reklam grubu altına negatif kelimeleri tanımlamaktır.

Negatif Anahtar Kelime Listeleri

Araçlar ve Ayarlar -> Paylaşılan Kitaplık -> Negatif Anahtar Kelime Listeleri menüsünden liste oluşturarak içine negatif kelimeler tanımlayabilirsiniz. Bu listeyi kampanya veya reklam grubunuza tanımlayıp kullanabilirsiniz. Negatif anahtar kelime liste kullanmanın avantajı aynı listeyi başka reklam gruplarında veya kampanyalarda da kullanabilmenizdir. Negatif anahtar kelime listesi kullanmanızın bir nevi çoklu yönettiğiniz kampanyalarda size kolaylık sağlacağını söyleyebilirim. Günlük negatif kelime tanımlamalarınızda bu listeyi kullanan tüm kampanya veya reklamlarınız otomatik şekilde güncellenmiş olur.

Doğrudan Kampanya ya da Reklam Grubu Altından

Anahtar Kelimeler -> Negatif Kelimeler menüsü altından kelimeleri doğrudan negatif olarak tanımlayabilirsiniz. Negatif liste kullanan bir kampanyanıza ek olarak doğrudan bu alandan da negatif anahtar kelime ekleyebilirsiniz. Ya da hiç liste kullanmadan direkt bu alan üzerinden negatif kelimelerinizi tanımlayabilirsiniz. Örnek olarak 2 şubesi bulunan bir yüzme kursunun şubeleri için 2 farklı kampanya oluşturduğunu düşünelim. 2 kampanya da tek bir negatif anahtar kelime listesi kullanmakta. Ancak şubelerden birisi için yetişkin yüzme kursu negatif bir arama terimi olsun. Bu durumda negatif olan şubeye ait kampanyanın negatif kelimesi (yetişkin) listeye değil de, doğrudan anahtar kelimeler altındaki negatif kelimelere eklenmelidir. Bir kampanya ya da reklam grubu için negatif kelime tanımlamada hem liste kullanabileceğinizi hem de doğrudan tanımlama yapabileceğinizi de unutmayın.

Negatif Kelime Eklerken Eşleme Türleri

Örnek olarak ücretsiz muhasebe yazılımı terimini arama terimlerinde gördüğünüz zaman ücretsiz kelimesi sizin için tüm terimlerde negatif ise, yani size gereksiz tıklama aldırıyorsa ücretsiz kelimesini geniş eşleme biçiminde negatif kelime olarak ekleyebilirsiniz. Fakat ücretsiz deneme sürümü veriyorsanız bu tanımlamada geniş eşleme kullanmanız sizin ücretsiz deneme olanağı sağladığınızı potansiyel müşterilerinizden uzaklaştırır. Böyle bir durumda ise istenmeyen aranmayı tam eşleme olarak negatife tanımlayabilirsiniz: [ücretsiz muhasebe yazılımı] şeklinde... Ya da örneğin "ücretsiz muhasebe" şeklinde sıralı eşleme olarak negatif anahtar kelime tanımlaması yaparsanız ücretsiz muhasebe yazılımı, ücretsiz muhasebe programı gibi arama terimlerinin engellenmesini sağlayabilirsiniz. Bu örnekte şunu da belirtmeliyim ki, incelediğim çoğu hesapta ücretsiz kelimesi her şekli - kullanımı ile negatifken, reklam verenler ücretsiz muhasebe, ücretsiz yazılım gibi tüm varyasyonları tam eşleme olarak negatife eklemekte. Böyle bir durumda ücretsiz kelimesini tek satır halinde geniş eşleme olarak negatife eklemeniz yeterli olacaktır. Bu örneği zamanınızı boşa harcamamanız için verdim :)

Google Ads Danışmanlığı konusunda hangi süreçleri takip ettiğimi ve neler yaptığımı öğrenmek ister misiniz? Ya da Google Ads Eğitimlerimin içeriği hakkında bilgi almak ister misinz?

Negatif Anahtar Kelimelerin Önemi

Kelime eşleme türü olarak geniş ya da sıralı eşleme kullandığınızda negatif anahtar kelimeleri izlemek ve tanımlamak deyim yerindeyse paranızın çöp olmaması açısından oldukça önemlidir. Bütçesinin %80'inin sırf bu yüzden çöpe gittiği bir çok Google Ads hesabı gördüğümü samimiyetle belirtebilirim. Bu yüzden negatif kelime takibini günlük olarak yaparak reklamlarınızı optimize etmeniz oldukça önemli. Her zaman söylediğim gibi eğer ki reklamlarınıza ayıracak yeterli vaktiniz ya da bilginiz yoksa mutlaka bu konuda profesyonel destek almalısınız. Bu durumda kendiniz yönetmeye kalkıştığınızda paranızın büyük bir bölümünün çöp olduğunu yılların tecrübesi ile size söyleyebilirim.

Negatif Kullanmayan Reklamlarda Bütçenin %80'i Nasıl Çöp Olur?

Eğitim, kurs gibi işletmeleri ele alalım, sizce ücretsiz kelimesi ne kadar fazla arama ve takibinde tıklama alır? Ya da pdf, ekitap gibi aramalar... Elbette çok fazla. Ücretsiz İngilizce kursu, ücretsiz dijital pazarlama kelimelerinin ne kadar çok aratıldığını bir düşünün... Ya da iş güvenliği kursu veren bir firmanın yasa, yasaları, kanunu gibi kelimelerden ne kadar fazla gereksiz tıklama alacağını düşünebiliyor musunuz? Maaş, staj gibi kelimelerin bütçeleri ne kadar gereksiz harcattığına belki 20 kez şahit oldum. Bu ve benzeri örneklerle o kadar çok karşılaştım ki, sizlerle paylaştığım bütün gönderi ya da içeriklerin gerçek ve abartısız olduğunu bilmenizi isterim.

Profesyonel Destek Almayı Düşünün

Tahmin edemediğiniz bir çok terim arama terimleri altına her gün kayıt olmakta. Onları günlük olarak incelemeli ve gereksiz olanları tek tek negatif anahtar kelime olarak tanımlamalısınız. Aksi takdirde bütçenizin çoğunun çöp olacağını söyleyebilirim. Tekrar belirtmeliyim ki, eğer ki Google ADS konusunda tecrübeli değilseniz ya da buna ayıracak vaktiniz yoksa bu konuda profesyonel destek almanızı öneririm.

Yorumlar
25/Ocak/2022 (21:54:18) tarihinde Ercan yazdı:
Bu faydalı blgilendirme için teşekkürler. Önemli bir farkındalık sağladı ve hesabımı optimize etmeye başladım.
Bu yoruma cevap yaz
Yorum Yazın
Yorumunuz
Eposta (Yayınlanmayacaktır)
İsim
Web Sitesi

Konuyla alakalı içerikler:

Desteğe mi ihtiyacınız Var?

Google Ads, SEO ve Eticaret konularında profesyonel hizmeti bizden alabilirsiniz.

Eğitime mi ihtiyacınız Var?

Mert Şener Hakkında?

Google Ads, SEO ve E-ticaret alanında 18 yıllık bir tecrübe ile yüzlerce firmaya hizmet vermiş, profesyonel bir geliştiricidir...