Web Tasarım

26/03/2021

Web Tasarım

Web tasarım kavramı hayatımıza gireli 15-20 yıl kadar oldu. Ancak her geçen gün bu kavramın önemi arttı ve hepimiz için önümüzde bulundurmamız ve düşünmemiz gerekli bir öğe haline geldi. Çünkü günümüz teknolojisinde ve internet çağında artık bir web sitesi sahibi olmanın önemi diğer klasik pazarlama ve tanıtım yöntemlerinin çokça önüne geçti. Düşünsenize bir firma için tanıtım kataloğuna sahip olmak, kartvizitsiz görüşmeye gitmemek ne kadar önemli değerlerdi yıllar öncesinde... Fakat günümüzde dijital işlemlerin artması, web siteleri ile sınırsız ulaşım sağlama imkanlarının getirdiği sonuçlarla beraber artık kimse kartvizit taşımayı, vermeyi veya bastırmayı önemsemiyor. Ya da aylar süren katalog tasarım ve baskı çalışmalarına kimse zaman ve maliyet ayırmıyor. Çünkü devir internet ve teknoloji çağı... Artık önemli olan kendimizi yansıtan, 7/24 ulaşılabilir bir web sitesine sahip olmak. Ben bu yazımda size fayda sağlayacak yani sizlere yeni müşteriler kazandıracak bir web sitesine nasıl sahip olursunuz, doğru web tasarım ajansını nasıl bulursunuz ve profesyonel bir web sitesi ile neler kazanırsınız gibi başlıkların cevaplarını değerlendirmeye çalışacağım.

Evet, bir web sitesi ile 7/24 internet üzerinden sizi arayan herkese ulaşmanız oldukça kolaylaştı. Bunun için sahip olmanız gereken tek şey özenli ve doğru altyapı ile hazırlanmış bir web sitesidir. Web sitesi sahibi olmak için bir kaç farklı yol olduğunu belirtebilirim. Bunlardan bir tanesi hazır web sitesi yazılımı sağlayan yerli ya da yabancı firmalardan biri ile çalışmanızdır. Bu tip yazılımlar size bir yönetim paneli sunar ve bunun aracılığı ile web sitenizi düzenlemenizi, sayfa ekleyip çıkarmanızı sağlar. Genellikle maddi açıdan ekonomik olan bu çözümler sizin kolayca bir web sitesi sahibi olmanızı sağlar. Tasarım açısından size sunulan şablonlar içerisinden seçim yapmanız gerekerek kullanmanız gerekli olan bu tip yazılımlarda web sitenizin tasarımını özelleştirmeniz pek mümkün değildir. Diğer bir taraftan bir web tasarım ajansı ile anlaşarak kendinize özel bir web sitesi tasarlatabilirsiniz, yani web tasarım hizmeti alabilirsiniz. Bu yöntem maddi açıdan biraz yüklü bir çalışma yöntemi olsa da kendine has ve size özel bir web tasarım çalışması için idealdir. Hazır web sitesi çözümlerine göre ortalamada 7-8 kat fiyat farkı bulunan özel web tasarım hizmetleri iş teslimi açısından da biraz beklemenizi gerektirebilir.

Verimli Bir Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle verimli bir web sitesinden bahsettiğimiz size ekstra ziyaretçi sağlayacak, ziyaretçilerinizin sizinle iletişime geçeceği bir web sitesinin tasarlanma sürecidir. Bunun için web sitenizin güncel bir altyapıya sahip olması ve kaliteli içerikler ile donatılması gereklidir. Bunu tam anlamıyla sağlamak sandığınız kadar kolay bir iş değildir. Bu konuda profesyonel çözümler sunan firma ya da ajanslardan destek almanız sizin lehinizedir.

Web tasarım çalışmalarında güncel bir altyapıya sahip olmak şu özelliklere sahip olmak demektir:

 • Mobil uyum - responsive tasarım
 • Hızlı açılan web site sayfaları
 • Az kodlama ile çok işi yapabilmek
 • SSL sertifikasına sahip olmak
 • SEO dostu urller oluşturmak
 • Son sürüm site haritasına sahip olmak
 • Kaliteli bir barındırma hizmeti almak
 • Gereksiz kodlama barındırmamak

Web sitenizdeki içerikler sitenizin trafiği ve SEO için oldukça önemlidir; içerik konusunda dikkatli olmanız gerekli bazı öğeler vardır, bunlar:

 • Özgün, kaliteli ve ilgi çekici içerikler oluşturmak
 • İçerikleri akıcı ve imla kurallarına uygun olarak hazırlamak
 • Belirli aralıklar ile yeni içerikler oluşturup, yayınlamak
 • İçeriklerinizi sosyal medya üzerinden paylaşmak
 • İçeriklerinizi görseller ile zenginleştirmek
 • Bu görselleri optimize ederek kullanmak

Yukarıda çok temel olarak başarılı bir web sitesi için altyapı ve içeriksel anlamda neler yapılması gerekliliğini belirttim. Bu temel özellikler üzerinde yoğunlaştığınız zaman profesyonel bir web sitesine sahip olursunuz ve bunun devamında yeni ziyaretçiler edinirsiniz. Bu da web sitenizin size verim sağlamasına yol açar. Web sitenizin temel amacı, sizinle ilgili araştırma yapan yeni ziyaretçiler edinmektir. Bu web sitenizin büyümesini ve sizinle iletişime geçen yeni kişileri yaratmanızı sağlayacaktır.

Kullanıcı Dostu Web Sitesi için Püf Noktaları başlıklı yazım ilginizi çekebilir.

En İyi Web Tasarım Firmasını Nasıl Bulurum?

Web tasarım hizmeti arayan insanlar genellikle Google üzerinden arama yaparak araştırma yapar ve çıkan sonuçlar içerisinden 3-4 firma ile iletişime geçer ve genellikle en düşük fiyatı veren firma ile web tasarım anlaşması yapar. Halbuki bu yöntem geleneksel mal alımlarında olduğu gibi web tasarımı çalışmaları için pek doğru değildir ve istediğiniz sonucu sağlamayabilir. Çünkü web tasarım göreceli bir çalışma ve sonrasında da destek verilmesi, geliştirilmesi gereken bir çalışmadır. En ucuz fiyatı veren firma ile maddi anlamda kar ettiğinizi sanarken, firmanızın temelini oluşturan web sitesi çalışması ile potansiyel kazançlarınızın çoğunu hiç farkında olmadan kaybedebilirsiniz. Bu yüzden web tasarımı firması seçerken şu maddelere dikkat etmenizi öneririm:

 • Bir resmi işletme olması (A.Ş ya da LTD) ve iş süreci için ekibinin bulunmasına dikkat etmelisiniz
 • Referanslarını incelemeli ve ciddi bir sayıda referansı olduğuna emin olmalısınız
 • Referansları içerisinde bilindik markaların olmasına dikkat etmelisiniz
 • Önceki işlerini tek tek incelemeli ve size uyan tasarım öğelerini barındırdığından emin olmalısınız
 • Önceki işlerinin hızı ve SEO konusundaki sonuçlarını incelemelisiniz
 • Teknik destek anlamında nasıllar, bu konuyu araştırmalısınız

Web tasarım hizmeti aldığınız oluşumun resmi bir işletme olması sizin için her zaman bir güvencedir. En azından yaptırmak istediğiniz işlemler için bir sözleşme ve karşınızda bir resmi muhattap olur... Bu yüzden uzun soluklu ve başarı sağlayacak web tasarım çalışmaları için bir şirket ile anlaşmanız oldukça önemlidir. Çalışmak istediğiniz web tasarım şirketinin referanslarını titizlikle incelemeniz bir kaç konu için oldukça önemlidir. Bunlardan ilki referans sayısıdır ki, ilgili firmanın referans sayısı size firmanın tecrübesi hakkında kesin bir fikir verebilir. Benzer şekilde bu referansların içerisinde bildik marka ya da işletmelerin olması bu firmanın web tasarım konusunda iyi işler ortaya çıkarabileceğini size gösterebilir. Firmanın önceki çalışmalarının tasarım bakımından sizin de beğeni kriterlerinize uyması çalışma aşamalarında iki taraf için kolaylık sağlayacaktır. İlgili firmanın önceki işlerinin site hızı ve Google arama sonuçlarını da dikkate almanız kendinize yaptıracağınız web sitesi için oldukça önemli olacaktır. 16 yıldır sektörde olan biri olarak teknik destek konusunun önemini bir kez daha belirtmek istiyorum. Lakin yeni web sitesi yaptıracak kişiler konu ile ilgili deneyimleri olmadıkları için teknik destek konusunu pek fazla önemsemezler. Çünkü teknik destek konusu bir web sitesi sahibi olup, bu site yayınlandıktan sonra ortaya çıkan bir ihtiyaçtır. Abartmadan şunu söyleyebilirim ki teknik destek konusu bir web sitesinin başarılı olabilmesi için en önemli kriterlerin başında gelir. Bu bakımdan hizmet alacağınız web tasarım ajansının bu konuda oldukça hassas olmasına dikkat etmelisiniz.

İnajans blogundaki Ankara Web Tasarım Firması Araştırıyorsanız Bu Rehber Tam Size Göre başlıklı yazımızı okumak ister misiniz?

Unutmayın, web sitenizi açtığınız zaman bu web sitesi sizin aynanız olacaktır. Hem de 7/24... Dolayısı ile küçük hesaplar yapmadan, sizin için en iyisini sağlayacak olan web tasarım ajansı ile anlaşmanız geleceğiniz için oldukça önemlidir. Size en hızlı, en kaliteli altyapıyı sağlayan, size tüm süreçlerde en iyi destek verecek firmayı seçmeye özen göstermelisiniz.

Bilgi ve teklif almak isterseniz: Web Tasarım

Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yazın
Yorumunuz
Eposta (Yayınlanmayacaktır)
İsim
Web Sitesi

Konuyla alakalı ilginizi çekebilicek içerikler:

Desteğe mi ihtiyacınız Var?

Eticaret ve SEO konularında profesyonel hizmeti bizden alabilirsiniz.

Mert Şener Kimdir?

Eticaret ve SEO alanında 15 yıllık bir tecrübe ile yüzlerce firmaya hizmet vermiş, profesyonel bir geliştiricidir...