Instagram Sayfa Büyütmek (Kendi Hesabımı Nasıl Büyüttüm?)

27/11/2022

Instagram Sayfa Büyütmek (Kendi Hesabımı Nasıl Büyüttüm?)

Bu zamana kadar ana konu olarak Google ADS ve SEO çalışmaları üzerinde sizlerle içerik paylaşmaya çalıştım. Ancak Instagram hesabımın nasıl büyüdüğü konusu ile ilgili bana çok soru gelmişti, ben de öncelikli olarak bunu Instagram üzerinde bir gönderi olarak paylaşmıştım. Şimdi istedim ki bu sorunun cevabını daha detaylı bir şekilde web sitemde de yayınlayayım. Instagram üzerinde büyümek isteyenler için umarım yararlı bir kaynak olur :)

Instagram'ı aktif olarak 2021 yılı başlarında kullanmaya başladığımı belirtebilirim. Daha öncesinde tamamen özel - kişisel bir hesap olarak Instagram'ı kullanıyordum. Yani başlangıç aşamasındaki 200-300 takipçi aile bireyleri ve arkadaşlardan oluşmaktaydı. Peki iş amaçlı Instagramı kullanmaya karar verdiğimde nasıl başladım, neler yaptım, neler yapmadım ve nasıl bir yol izledim sorularının cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

İçerik

Instagram'da ilgi çekmenin, takipçi kazanmanın ve etkileşim almanın en önemli unsurunun içerik olduğunu biliyordum. Bu yüzden kimsenin yapmadığını, paylaşmadığını üretmeye karar verdim. Yani insanlara hem bilgi vermeyi hem de sorunlarını çözmeyi amaçladım. Gönderi kurgularımı da bu düzen üzerine oturttum. Kimsenin vermediği bilgileri, gerçek yaşanmış hesaplar üzerinden insanlara sunmaya çalıştım. Bu kurgu bana çok kısa sürede oldukça fazla önemli dönüşüm getirdi. Hesabım da hızla büyümeye başladı. Hatta kısa bir süre içerisinde 1000 ve ardından 2000 takipçiye ulaştım.

İçerikte Süreklilik

Başlangıç aşamasında 2 günde bir gönderi paylaşmak üzerine kendimi programladım. Ve bir sene süresince 2 günde 1 gönderi düzenimi hemen hemen hiç bozmadan ilerledim. Böylece yeni olan hesabım sürekli olarak bir şeyler üretiyor ve takipçilerine yeni bilgiler sunuyordu. Bu düzenlilik hesabımın büyümesi için oldukça önemli bir detaydı. Instagram'da büyümenin ön koşullarından birisinin süreklilik olması gerektiğini bilmenizi isterim.

SEO: Aylık 100 Ziyaretçiden 7300 Ziyaretçiye Ulaştık başlıklı içeriğimi de okumak ister misiniz?

Gönderi Görselleri

Gönderi görsellerini hazırlarken dikkat çekici ve profesyonel görünmesine dikkat ettim. Gönderi başlığını vurucu ve okunur bir şekilde göstermeye, yanında ilgi çekici bir grafik kullanmaya özen gösterdim. Bu görselleri Canva üzerinden hazırladığımı da söylemek isterim. Canva aracılığı ile gönderi görsellerinizi çok kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Sonuçta Instagram görsel yönüyle öne çıkan bir sosyal medya platformu. Bu yüzden gönderi görsellerinizin profesyonel görünmesi, Instagram'da büyümeniz için oldukça önemli.

Reklamlar

Instagram hesabım ile ilgili büyüme aşamasında hem Instagram üzerinden hem de Business Manager üzerinden reklamlar verdim. Bu reklamları da belirli bir strateji üzerine oturttum. Reklamlar için belirlediğim bütçelerin de öyle çok abartılı olmadığını da belirtmeliyim. Reklam vermekteki amacım hem konumla ilgili diğer kişilere ulaşmak hem de benimle etkileşimde bulunan kişilerden kopmamaktı.

Instagram Üzerinden Gönderi Öne Çıkarma

Instagram üzerinden gönderi öne çıkarırken belirli bir yaş grubu ve ilgi alanı seçtim. Böylece gönderilerimin daha alakalı kişilere ulaşmasını sağladım. Bu hedef kitle 18-45 yaş arasında, dijital pazarlama ilgi alanı olanlardı. Instagram üzerinden çıkardığım gönderilerin bana, benimle alakalı olan çok sayıda takipçi getirdiğini söyleyebilirim. Takipçi sayısına hiçbir zaman odaklanmadım ancak takipçi sayısı arttıkça ve bu takipçiler benim konularım ile alakalı kişiler oldukça, gönderilerim giderek daha fazla kişiye organik olarak ulaşmaya başladı. Özellikle size ilgi duyan kitlelere ulaşıp onları takipçi olarak edinmeniz için Instagram üzerinden gönderi öne çıkarma reklam seçeneğini kullanmanızı öneririm. Ben bu türde reklam kurarken amaç olarak profil ziyareti seçtiğimi de belirteyim.

Business Manager Üzerinden Reklam Verme

Facebook Business Manager üzerinden benimle etkileşimde bulunan kişileri bir liste olarak oluşturdum ve gönderilerimin onlara ulaşmasını sağladım. Bu listeyi Instagram üzerinden benimle her türlü etkileşim kuran kişilerden oluşturdum. Yani profilimi ziyaret eden, gönderimi beğenen, beni takip eden, mesaj atan, yorum yapan kişiler bu listede yer aldı. Yani bu hareket ile bir nevi yeniden pazarlama yapmış oldum... Bu kurguladığım strateji benimle alakalı olan ancak gönderilerimin organik olarak ulaşmadığı kişilere ulaşmamda oldukça önemli oldu. Böylece sıcak olarak adlandırılan kitle ile iletişimi hiç koparmamış oldum.

Bu içeriğim de ilginizi çekebilir: Google ADS mi, Instagram Reklamları mı?

Etkileşimlere Yanıtlar

Gönderilere yapılan yorumlara titizlikle hızlı bir şekilde cevap vermeye çalıştım. Ek olarak bana gelen direkt mesajları da olabildiğince hızlı yanıtladım. Sanırım bu hızlı dönüşlerim de etkileşim oranlarıma katkıda bulundu. Özellikle yorum kısmına yazılanlar diğer kişilerin de ilgisini çekti ve gönderi altında tartışma, soru - cevap şeklinde bir düzen oluştu. Bu da gönderileri yeni görenler için ilgi çekici, merak uyandırıcı bir durum oluşturdu. Buna bağlı insanlar gönderilerimi daha dikkatli incelemeye başladılar.

Instagram Üzerinde 1 Senede Net Büyüme Sağladım

Instagram hesabım sadece yukarıda anlattıklarımı yaparak 1 sene içerisinde ciddi bir kitleye ulaştı. Son 3 aydır hiçbir reklam vermeden Instagram üzerindeki çalışmalarıma devam ediyorum. Reklamsız olarak dahi gönderilerin etkileşimlerinde güzel sonuçlar aldığımı sizlere söyleyebilirim. Özellikle gerçek deneyimler üzerinden oluşturduğum gönderilerin ciddi sayıda organik etkileşim aldığını sizlere belirtebilirim. Şu an için haftada 1-2 yeni gönderi ve bunlara bağlı hikayeler oluşturarak Instagram üzerindeki çalışmalarıma devam ediyorum.

Instagram'da Büyürken Neleri Yapmadım?

Instagram üzerinde çalışmalarımı sürdürürken hiçbir zaman takipçi sayısına odaklanmadım. Yani takipçi sayımın çokluğundan ziyade beni takip edenlerin benim konularımla ilgili olmasına dikkat ettim. İlgisiz 100 takipçi yerine ilgili 5 takipçinin bana daha faydalı olduğunu biliyordum. Bu yüzden ne takipçi satın aldım ya da ne olduğu belli olmayan çekiliş gruplarına dahil oldum. Ek olarak dans etmek, el çırpmak gibi aksiyonlar içerisinde hiçbir zaman bulunmadım.

Takipçi Satın Almak

İnternet üzerinde Instagram takipçisi satan birçok site mevcut. Bu takipçilerin çoğu botlardan ya da gerçek olmayan hesaplar üzerinden oluşmaktadır. Dolayısı ile bu takipçiler sizin etkileşim almanızda etkili olmazlar. Sadece rakamsal olarak takipçi sayısı yüksek görünür. Takipçi satın alma gibi bir işlem yaptığınızda hesabınızın algoritmasının bozulacağını, gönderilerinizin çok az bir kitleye ulaşacağını ve hesabınızın bir çöküşe gideceğini unutmamalısınız.

Çekiliş Gruplarına Katılmak

Çekiliş gruplarına katılarak verilen hediyelere istinaden takipçi kazanabilirsiniz. Ancak bu takipçiler her ne kadar gerçek hesaplar olsalar dahi sizin konunuzla ilgili olan kişiler değillerdir. Dolayısı ile size hiçbir fayda sağlamayacak olan kişilerden oluşurlar. Bu tip kişileri takipçi olarak edinirseniz yine gönderileriniz ile etkileşimde bulunmayacakları için hesabınızda olumsuzluklar yaşanır.

Özetle kendi inandığım şekilde doğru bilgiyi, gerçek raporlar ile sunarak insanlara fayda sağlamayı amaçladım. Bu düşünce de Instagram üzerinde büyümem için kilit unsur oldu. Bana göre Instagram için şunu illa böyle yaparsanız başarılı olursunuz diye bir doğru yok. Kendinize bir içerik stratejisi geliştirerek, doğru adımlar atarak Instagram üzerinde büyümeniz mümkün. Kısa yoldan Instagram üzerinde başarı sağlamanın mümkün olmadığını, başarı sağlamak için sabırlı olmanız ve ciddi bir emek vermeniz gerektiğini de unutmayın.

Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yazın
Yorumunuz
Eposta (Yayınlanmayacaktır)
İsim
Web Sitesi

Konuyla alakalı içerikler:

Desteğe mi ihtiyacınız Var?

Google Ads, SEO ve Eticaret konularında profesyonel hizmeti bizden alabilirsiniz.

Eğitime mi ihtiyacınız Var?

Mert Şener Hakkında?

Google Ads, SEO ve E-ticaret alanında 18 yıllık bir tecrübe ile yüzlerce firmaya hizmet vermiş, profesyonel bir geliştiricidir...