Web Tasarımı Nedir?

18/11/2020

Web Tasarımı Nedir?

Web tasarımı, en temel haliyle kişi ya da firmaların hizmet ve faaliyetlerini görsel ve içeriklerle anlatarak internet tarayıcılarında görüntülenmek üzere yapılandırdığı dijital bir çalışma türüdür. Web siteleri temelde bu öğeler çerçevesinde tasarımı oluşturularak yayınlanır ve ziyaretçilerin kullanımına sunulur. Web tasarımı hizmeti veren, bu yapılandırmalar konusunda uzman ve çalışmayı A'dan Z'ye oluşturarak sitenin yapısını oluşturup yayına veren kişilere de web tasarımcı adı verilir.

Bir web sitesi tasarımı yapılırken göz önünde bulundurulması gereken bir çok temel öğe vardır. Bu temel öğeler dışında da yardımcı ve destekleyici öğeler de ayrıca tercihlere bağlı olarak kullanılabilir. Öncelikle bir web sitesi tasarımı oluşturulurken gereken temel öğeler hakkında bilgi vereceğim.

Web Sitesinin Yayınlanacağı Alan Adı / Domain

Web sitesini belli bir alan adında çalıştırılması gerekmektedir. Bu alan adı com, net, org, com.tr, org.tr ve benzeri alan adı uzantılarında çalışabilir. Bu detaya karar verirken web sitesinin konusu ve hizmet amacı iyi değerlendirilmelidir. Bir dernek, vakıf ya da proje or ya da org.tr uzantılı alan adı tercih edebilirken; kurumsal bir firma com ya da com.tr uzantılardan birini tercih etmelidir. .tr uzantısını diğerlerinden ayıran nokta .tr uzantının Türkiye'ye ait olması ve tescil işlemi için belge ve başvuru gerektiriyor olmasıdır. Tescil edeceğiniz alan adı sayesinde belirlediğiniz alan adı içerisinde hem siteniz görüntülenecek, ziyaretçileriniz bu isim ile web sitenize ulaşabilecek; hem de bu uzantı ile kurumsal mailler kullanabileceksiniz. Bu sebeple alan adınızı seçerken yaptığınız iş ve sektörünüz ile firma açılımınıza uygun, yazımı ve telaffuzu kolay alan adlarını tercih etmenizi öneririz.

Web Sitesinin Yayınlanacağı Barındırma Alanı / Hosting

Web siteleri internet üzerinde yayınlanabilmek için bir barındırma alanına ihtiyaç duyarlar. Web tasarımınıza ait öğeler ve kodların dosyaları, siteye yüklenen yazı ve resimlerin içerisinde bulunduğu alana da hosting ismi verilmektedir. Hosting teknik detayları ihtiyaçlarınıza göre belirlenerek alınması gereken bir hizmettir. Web tasarım hizmetinizi, profesyonel bir web tasarım ajansından alıyorsanız, gerekli şartları sağlayan hosting hizmetini de sağlayacaklardır. Hosting alanınız yükleyeceğiniz ve öngördüğünüz içeriklerin toplam alanına uygun bir barındırma kapasitesine sahip olmalıdır. Aynı zamanda hosting hizmetinize bağlı bir de aylık trafik hizmetiniz (bandwidth) de bulunmaktadır. Bu terim de site ziyaretçilerinizin sitenizde gezerken yarattığı trafiğin limitini belirlemektedir. Örnek olarak; bir ziyaretçi bir web sitesini gezerken tıkladığı sayfalardaki görüntülediği içeriğim kb/mb cinsinden yüklemesini yapmaktadır. Tüm ziyaretçiler gezdikleri tüm sayfaları indirmekte ve gezilen toplam alan da sizin aylık bant genişliği kullanımınızı göstermektedir. Yani bu değer site ziyaretçilerinizin yoğunluğunu kaldırabilecek düzeyde olmalıdır.

Web sitenizin hızı, web sitenizin başarıya ulaşması ve ziyaretçi memnuniyeti açısından oldukça önemli bir konudur. Hız konusunda, hosting hizmeti aldığınız sunucunun özellikleri, sunucuların bulunduğu lokasyon - Türkiye'de hizmet veren bir web sitesinin sunucusu Türkiye'de olmalıdır- ayrıca siteye eklenen içerik ve görsellerin iyi optimize edilmiş olması, gereksiz kodlamalar ve siteyi ağırlaştıracak yapılardan kaçınmak oldukça önemli ve en temel konulardır.

Web Sitesi Altyapı Seçimi

Web sitenizin altyapısını seçerken iki temel öğeyi baz alabilirsiniz: Hazır Web Sitesi Platformu ve Özel Tasarım Web Sitesi. Bu iki temel ayrımı kısaca açıklayalım

Web Sitesi Tasarımı Yapılırken Dikkat Edilecek Detaylar

Hazır Web Sitesi Platformu

Hazır web sitesi platformları genel olarak, yapılandırmaları ve yazılımları baştan oluşturulmuş, kişiye özel olarak tekil kurgulanmayan, bir web sitesinde olması gereken temel öğeleri barındıran ve kişilerin de bu hazır yapıyı kullanarak kodlama ve yazılım bilgisi gerektirmeden, yalnızca kendisine ait içeriklerin ve görsellerin girişini yaparak bir web sitesi oluşturmasını amaçlar. Bu tarz çalışmalar tüm kurgulamaları baştan oluşturulmuş olduğundan hem hızlı; hem de daha uygun maliyetli olmaktadır. Paket özelliklerini inceleyerek kendinize en uygun paketi seçebilir ve web sitenizi bu platformdan oluşturabilirsiniz.

Özel Tasarım Web Sitesi

Genellikle daha özel talep ve ihtiyaçlar olması halinde tercih edilmesi gereken bir çalışma türüdür. Bu çalışma türünde web sitenizde istediğiniz tüm detaylar, yapılandırma talepleriniz, beğeni ve zevkleriniz detaylandırılarak öncelikle bir teklif çalışması yapılır. Çalışma isteklerinize göre özel olarak yapıldığından hazır web sitelerine göre daha maliyetli ve teslim süreleri de bu oranda daha uzun olmaktadır. Bu konudaki tercihlerinizi belirlerken kendi ihtiyaçlarınızı doğru belirlemeniz çok önemli bir konudur.

Web Siteniz İçin İçerik Hazırlama

Kişisel ya da kurumsal nasıl bir web sitesi sahibi olmak isterseniz isteyin, bu siteye koyacağınız içeriklerin çok önemli olduğunu belirteyim. İçerikleriniz firmanız ve hizmetlerinizi doğru şekilde yansıtmalı, özgün, ilgi çekici ve açıklayıcı olmalıdır. İçerik hazırlama konusunda öncelikle her zaman tüm içerik başlıklarının kurgusunu yapmanızı öneriyorum. Sitede olacak kurumsal başlıklar, varsa ürün ve hizmet kategorileri ve alt başlıklarını uygun şekilde belirlerseniz, kendinize bir yol haritası çıkarmış olursunuz. Bundan sonrası artık özgün içerikler hazırlayarak bu başlıkların altını doldurmanıza kalmış.

İçerklerinizi hazırlarken, önceliğiniz her zaman müşteri memnuniyeti olmalıdır. Hiçbir zaman farklı site ve içeriklerden kopyalanmış, değişiklik yapılmış içerikleri kullanmayın. Kendinize ait özgün içeriklerinizi oluşturun ve bu hazırlığı yaparken de imla kurallarına uygun, akıcı, ilgi çekici olmasına dikkat edin. Gereksiz renklendirmelerden ve göz yoran tüm detaylardan uzak durun. Unutmayın ki, içeriklerinizi potansiyel müşterilerinizin faydalanması, Google gözünde içerik olarak önemli bir yere sahip olmak ve bu sayede gelecek ziyaretçilerinizin müşteriniz olması için oluşturuyorsunuz. Kendi beğenilerinizi ve doğru bilinen tüm yanlışları bir kenara bırakıp kaliteli içerik üretmeye bakın. Eğer bunun için vaktiniz yoksa, profesyonel içerik hizmeti almaktan kaçınmayın.

Web Siteniz İçin Görsel Seçimi

Web tasarım çalışması yapılırken görsel seçimleri ve kullanımı oldukça önemli bir konudur. Özel bir çalışma ya da hazır web sitesi platformu farketmeksizin kullanacağınız görselleri belirlerken, konuya ve firma profilinize uygun, bütünlük sağlayacak görseller kullanmalısınız. Web sitenizde kullanacağınız ilk ve en temel görsel logonuzdur. Logonuzda da karmaşadan uzak ve kurumsal renklerinize uygun bir çalışma yaptırmalısınız. Birçok firma son yıllarda yazı karakteri ile oluşan logolar kullanmakta ve bu kullanım da önerilen ve modern bir çalışma türüdür. Logonuzda kullanacağınız renk ya da renkler sitenizin de ana renklerini belirleyecektir ve sitenizin bütünlüğü açısından da kurumsal renklerinizi doğru belirlemelisiniz.

Logonuz dışında, web sitenizin ana sayfasında ve içerik sayfalarınızda da görseller kullanmanız gerekiyor. Ana sayfanızda slider alanı kullanıyorsanız bu kısma, çözünürlüğü yüksek, verdiği mesaj ile birbirine uyumlu ve ilgi çekici görseller yüklemelisiniz. İçerik sayfalarınızın her birinde detayını verdiğiniz konuya uygun olarak en az bir görsel, site ziyaretçisi için ilgi çekici olacaktır. Özellikle daha uzun içerik metinlerinde sayfayı da ilgi çekici hale getirecektir. Görsel kullanımlarının her birinde özgün, ilgi çekici ve çözünürlüğü yüksek görseller kullanmaya dikkat etmelisiniz. İnternet üzerindeki birçok ücretli ya da ücretsiz görsel sitesinden yüksek çözünürlüklü görsel sağlayabilirsiniz.

Web Sitenizin Mobil Uyumlu Olması

Olmazsa olmazdır. Google'ın sitenizi değerli bulması için vazgeçilemez birkaç kriterden biridir. Web sitelerinizin tasarım öğeleri ve içeriklere eklediğiniz detayların tamamı mobil uyumlu bir yapı içerisinde olmalıdır. Mobil uyumlu web siteleri, bilgisayar ekranı dışında da tablet, telefon gibi mobil cihazlar üzerinde açıldığı zaman, ekrana göre uyum sağlayarak kendini otomatik olarak yapılandırır. Böylelikle ziyaretçinin sayfa arası gezintileri, incelediği bir sayfadaki öğelerin görünür olması, kullanıcının pratik olarak sitede vakit geçirmesine ve böylece memnuniyetinin artmasına sebep olur.

Web Sitesi Tasarımında Öncelikler

Seo Çalışmaları

Web site altyapınızın Seo'ya uygun olduğundan emin olmalısınız. Web sitenizin yapım aşamasına geçmeden önce en temel kriterlerin var olup olmadığını araştırabilirsiniz. Web sitenizin mobil uyumlu olması, akıllı url yapısı ile doğru linklere sahip olması, otomatik sitemap.xml oluşturulması, robots.txt kullanımı olmazsa olmaz detaylardır. Bundan sonraki en önemli detay ise, özgün içerik ve sürekliliktir. Web sitenizdeki içerik metinleri Google tarafından düzenli olarak taranmakta ve indekslenmektedir. Google üzerinde anahtar kelime girişi yaparak arama yapan kullanıcılar da Google'ın indekslediği ve kelimelerle eşleştirme yaptığı siteleri göstermekte ve sıralamayı yaparken de aranan kelimeyi içeriğinde en çok karşılayan siteden en az karşılayan siteye doğru dizmektedir. Burada içeriklerin özgün olması büyük önem taşımaktadır. Birçok web sitesiyle aynı içeriğe sahip bir web sitesinin cazip bir içeriği olmayacağından arka sıralarda olmaya mahkumdur. Özgün ve kaliteli içeriğin Google tarafından değeri farkedilerek üst sıralarda yer alması demek; ziyaretçinin en çok fayda sağlayacağını düşündüğü web sitesi demektir. Sitenize giriş yapan ziyaretçiler de aradıklarını buldukları için sitenizde daha çok vakit geçirecek, farklı sayfalarınıza da tıklayarak daha çok fayda sağlayacaklardır.

SEO konusunda profesyonel desteğe ihtiyacınız var ise bana ulaşabilirsiniz:
İletişim

Siteniz tüm içerikleriyle yayına geçtikten sonra da içerik eklemelerinizi ihmal etmemelisiniz. Düzenli olarak örneğin haftalık 2-3 özgün içerik eklemek sitenizin her daim güncel kalmasına olanak sağlayacaktır.

Geri Dönüşleri Doğru Analiz Etmek

Web sitenizle ilgili yapılması gereken herşeyi yerine getirdiğinizi düşünüyorsanız çok güzel. Bunun süreklilik gerektiren bir çalışma olduğunu unutmayın. Her zaman sitenizde tıklanan linkleri, giriş yapan ziyaretçilerin ilgi gösterdiği içerikleri takip edin ve özellikle ziyaretçi çeken içeriklerinizi daha da güçlendirin. Google'ın birçok ücretsiz aracından biri olan Google Analytics kullanarak, sitenizdeki ziyaretçi analizini takip edebilir ve bu doğrultuda geliştirmeler yapabilirsiniz.

Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yazın
Yorumunuz
Eposta (Yayınlanmayacaktır)
İsim
Web Sitesi

Konuyla alakalı ilginizi çekebilicek içerikler:

Web Tasarım 26/03/2021

Desteğe mi ihtiyacınız Var?

Eticaret ve SEO konularında profesyonel hizmeti bizden alabilirsiniz.

Mert Şener Kimdir?

Eticaret ve SEO alanında 15 yıllık bir tecrübe ile yüzlerce firmaya hizmet vermiş, profesyonel bir geliştiricidir...