Kullanıcı Dostu Web Sitesi için Püf Noktaları

24/12/2020

Kullanıcı Dostu Web Sitesi için Püf Noktaları

Bu yazımda teknik bilgiye gerek olmadan, kolayca ve en hızlı şekilde web sitenizi nasıl daha kullanıcı dostu hale getirebilirsiniz anlatmaya çalışacağım. En basit teknikler ile hemen çözüm alabileceğiniz önerilerim web sitenizi hızlandıracak, ziyaretçi gezintisini kolaylaştıracak ve SEO çalışmalarında size artılar getirecektir.

Web sitenizin ana amacının ziyaretçi kazanmak ve bu ziyaretçileri memnun etmek olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Dolayısı ile web sitenizi hazırlarken ve yayın yaptığı tüm süreçte bu iki unsurun temelinde çalışmalarınızı sürdürmeyi tercih edin. Ben de bu içerikte web sitenizde ziyaretçilerinizi nasıl daha fazla memnun edebilirsiniz konusunda önerilerimi sizlerle paylaşacağım.

Web Siteniz Hızlı Açılsın

Web sitenizin ana sayfasının ve diğer sayfalarının çok hızlı bir şekilde yüklenmesi kullanıcı memnuniyeti için oldukça önemli bir faktördür. Sadece ana sayfanız açısından değil tüm diğer sayfalarınızın hızlı bir şekilde açılıyor olması kullanıcılarınızın sitenizi gezerken elde ettikleri deneyim için oldukça önemlidir.

Web Siteniz Nasıl Hızlı Çalışır?

 • Görselleri optimize edin. Web sitesi üzerinde yavaşlamaya neden olan en büyük elemanlar sitedeki görsellerdir. Görselleri doğru ebat ve boyutta kullanmak web sitesi hızı için oldukça önemlidir. Öncelikle sitenizde kullandığınız tüm resimleri doğru ebatlar ile kayıt etmeli ve buna paralel optimize ederek en verimli boyutlar ile sitenize yüklemelisiniz. Bunun için profesyonel yazılımlara sahip değil iseniz Photopea.com ve Tinypng.com sitelerinden yararlanabilirsiniz.
 • CSS ve javascript dosyalarını sıkıştırın. Css ve javascript dosyaları da web sitenize ek yük bindiren diğer önemli elemanlardır. Bu dosyaların sıkıştırılarak kullanılması web sitenizin hızı için önemlidir. Bu işlemi kendiniz yapamıyor iseniz hizmet aldığınız ajans ya da kişiden bu işlemi yapmasını isteyebilirsiniz.
 • Gereksiz dosyalardan kurtulun. Web sitenizdeki işe yaramayan tüm css ya da javascript dosyalarını kaldırın. Bu dosyalar gereksiz yere web sitenizi yavaşlatır. Ek olarak css dosyasında bulunan ama web sitesine komut vermeyen tüm stil satırlarını da üşenmeden temizlemenizi öneririm. Bu işlemleri kendiniz yapamaz iseniz yine hizmet aldığınız yere bu konuda başvurabilirsiniz.
 • Başka kaynaklardan veri çekmeyin. Harici web sitelerinden zorunda olmadıkça web sitenize veri çekmeyin. Hava durumu, son haberler, şans topu sonuçları gibi her yerde bulunan kaynakların web sitenizde olması birşey ifade etmediği gibi bu kaynaklar web sitenizi yavaşlatıyor. Bu yüzden harici kaynaklardan web sitenizde veri paylaşmamanızı öneririm. Bu kaynakları web sitenizde göstermek için ekstra kodlama ve komutlar kullanıldığından web siteniz üzerinde net bir yavaşlama sağlayacaklarını söylemek mümkün. Konuya benzer şekilde iframe kullanımı da web siteniz için yavaşlatıcı durumlara yol açar.
 • Gereksiz animasyonlardan uzak durun. Web sitelerindeki her bir hareket - animasyon için belirli bir kaynak kullanılır. Bunlar da web sitenizin yavaşlamasına yol açar. Bu yüzden web sitenizde sizin harika bulduğunuz bir animasyon web sitenize ciddi bir yavaşlık sağlayabilir ve siteniz için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca en az animasyon ile web sitenizi yayınlamaya çalışmanızı öneririm.
 • Kaliteli - üst düzey barındırma hizmeti kullanın. Web sitenizi üst düzey bir datacenter ve sunucuda barındırmanız hem sitenizin hızı için hem de kesintisiz çalışması için oldukça önemlidir. Bu yüzden Türkiye merkezli kaliteli, iyi donanıma sahip barındırma firmalarından hizmet almanızı öneririm. Eğer var olan barındırma firmanız ile hız ve kesinti konusunda sorun yaşıyor iseniz derhal bu firmayı değiştirmenizi öneririm. Hangi firmalardan hizmet alabileceğiniz konusunda burada öneri vermek istemedim, lakin reklam yapıyor gibi anlaşılmak istemem. Google üzerinden kolayca Türkiye'de kaliteli hizmet veren barındırma firmalarına ve yorumlarına ulaşabilirsiniz.
 • Klasik yazı karakterleri web sitenize hız katar. Web sitenizde Arial, Tahoma gibi yazı karakterleri kullanmanız web sitenizi hızlandırır. Çünkü bu karakterler hemen her bilgisayarda yüklü olduğu için görüntülenmeleri için ekstra kaynak harcamazlar. Modern olarak adlandırılan Google vb. gibi yazı karakterleri her bilgisayarda yüklü olmadıkları için onların düzgün görüntülenmesi için harici kaynaklara ihtiyaç duyarlar ve bu kaynaklar da web sitesinin normalinden daha yavaş yüklenmesine neden olur.
 • Harici kaynak kullanmak durumunda olduğunuz zaman (özellikle javascript çağırmanız gereken zamanlarda) bu kaynakları web sitenizin kodlamasının en alt alanlarında yükletin. Bu web sitenizin ana parçacıklarının geç yüklenmesine engel olacaktır.

Kullanıcılarınız Sitenizi Kolay Gezinsin

Sayfalarınız arası geçişler, kullanıcılarınızın aradıklarını kolayca bulması gibi özellikler web sitenizi kullanıcı odaklı yapan temel özelliklerdendir. Peki bu nasıl sağlanır?

 • Mobil uyumlu web sitesi. Günümüzde mobil cihazlardan internet ziyareti masaüstü bilgisayarları geçmiş durumda. E hal böyle olunca da web sitenizin mobil uyumlu olması oldukça önemli. Tüm cihazlardan kusursuz görüntülenen bir web sitesi kullanıcılarını memnun eder. Bu bakımdan web siteniz mobil uyumlu değil ise hiç vakit kaybetmeden mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmanızı öneririm.
 • Sitenizdeki kırık bağlantılardan kurtulun. Web sitenizin her bir linkini ve sayfasını kontrol edin. Çalışmayan bağlantı var ise bunları düzeltin ya da kaldırın. Çalışmayan linkler kullanıcılar için adeta duvara toslama gibidir :) Çalışmayan linkler ziyaretçilerinizin web sitenizi terketmesine yol açar. Bu yüzden web sitenizdeki kırık linkleri tespit edip düzeltmenizi ya da kaldırmanızı öneririm.
 • Sayfalar arası geçişi kolaylaştırın. Web sitenize ait bir menünüz zaten olmalı. Ancak bunun haricinde de web site ziyaretçilerinizin web site sayfalarınız arasında geçişlerini kolayca yapabilmesini sağlayacağınız bağlantılara yer vermeniz gerektiğini de unutmayın. Örneğin bu yazımız ilginizi çekebilir ya da bu ürünü inceleyenler bunu da inceledi gibi linklemeler ile ziyaretçilerinize ilgili içeriklere kolay ulaşım sağlamalısınız.
 • SSL sertifikanız olsun. Tüm sayfalarınızda geçerli ve tüm tarayıcılar tarafından kabul edilen bir SSL sertifikasına sahip olmanız oldukça önemli. Bu kullanıcılarınızın web sitenizi güvenle dolaşmaları için oldukça önemli bir unsurdur. Web siteniz ziyaret edildiğinde tarayıcıda güvenli değil gibi bir ibare bulunuyor ise geçerli bir SSL sertifikanız bulunmuyor demektir. Bu durumda barındırma ya da web sitesi hizmeti aldığınız yere başvurmanız gerekli. Kullanıcı memnuniyeti için geçerli bir SSL sertifikanızın tüm sayfalarınızda bulunmasını şiddetle önermekteyim.
 • Google Analytics Kullanın

  Google Analytics ile web sitenize ait başka hiçbir yerde erişemeyeceğiniz istatistiklere erişebilirsiniz. Bu bakımdan bu uygulamaya önem vermeli ve size sunduğu istatistikleri ciddiye alarak değerlendirip web sitenizi geliştirmeniz oldukça önemli. Örneğin son 1 ay içerisinde en çok ziyaret edilen web site sayfalarınızı listeleyebilir ve bu sayfadaki ortalama gezinti süresini görüntüleyebilirsiniz. Bu sürenin çok düşük olması ilgili içeriğinizin ilgi çekmediğini ya da zayıf olduğunu gösterebilir. Bu durumda ilgili içeriği geliştirmeyi ya da tamamen kaldırmayı düşünebilirsiniz. Ya da o içerikten sitenize yapılmış bir ziyaret ile ilgili 10 ayrı sayfa gezintisini görüntülemeniz harika değil mi? Yani içeriğiniz ilgi çekmiş, okunmuş ve farklı olarak 10 sayfanızın gezintisi sağlanmış... İşte bu bakımdan Google Analytics'e önem verin ve sonuçlarını iyi analiz ederek web sitenizde uygulayın...

  PageSpeed Insight Değerlerine Dikkat Edin

  Konuyla ilgili firma sitemizde ele aldığım yazıyı incelemenizi öneririm:

  * PageSpeed Insights Google'ın web sitelerinin daha hızlı açılması, sayfa yüklemeleri esnasında düzen bozukluğu olmaması ve kolay anlaşılabilmesi için web sitelerini ölçümleyebildiğimiz bir uygulamasıdır. Bu ölçümleme uygulamasında ilgili web sitesine ait belirli bir formüle göre hesaplanan skorlar tespit edilir ve size eksik kaldığınız alanlar ya da geliştirmeniz gerekli konular hakkında önerilerde bulunulur. Uygulama web sitesinin masaüstü ve mobil cihazlardaki performansını ayrı ayrı hesaplar ve size gösterir. PageSpeed Insights linkinden web sitenize ait skora erişebilirsiniz.
  * Kaynak: https://www.inajans.com/blog/pagespeed-insights

  Amacımız web sitemizin ziyaretçilerini memnun etmesi ve yeni ziyaretçiler edinmek. Yukarıda belirttiğim ve uygulaması oldukça kolay ama dikkat gerektiren unsurlara önem verdiğiniz zaman web sitenizin size daha fazla verim sağlayacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Ve bu yazımın doğal sonucu olarak bu yaptığımız ve önem verdiğimiz işlemlerin size SEO konusunda da oldukça katkı sağlayacağını belirtebilirim.

  Yorumlar
  Henüz yorum yapılmamış.
  Yorum Yazın
  Yorumunuz
  Eposta (Yayınlanmayacaktır)
  İsim
  Web Sitesi

  Konuyla alakalı ilginizi çekebilicek içerikler:

  Web Tasarım 26/03/2021

  Desteğe mi ihtiyacınız Var?

  Eticaret ve SEO konularında profesyonel hizmeti bizden alabilirsiniz.

  Mert Şener Kimdir?

  Eticaret ve SEO alanında 15 yıllık bir tecrübe ile yüzlerce firmaya hizmet vermiş, profesyonel bir geliştiricidir...